praca

Próbujesz właśnie wybrać dla siebie jak najlepszą drogę kształcenia, ale czujesz się tak, jak gdybyś cały czas był przeciągany z jednej strony na drugą, bo część twoich bliskich radzi ci, abyś szedł na te studia, które najbardziej cię interesują, podczas gdy druga część zaleca ci wybór kierunku przyszłościowego i ambitnego? Obie strony mają swoje racje. Najlepiej więc to wszystko wypośrodkować i celować w przyszłościowe kierunki studiów w Poznaniu, które jednocześnie będą dla ciebie kierunkami w jakimś stopniu interesującymi.

Raczej nie dałbyś bowiem rady wytrwać trzy albo i nawet pięć lat na takich studiach, które byłyby dla ciebie istną męczarnią. Możesz mieć doskonałe oceny i naturalną zdolność do przyswajania różnych dziwnych formułek, ale i tak nie wytrzymasz na studiach medycznych, jeżeli kompletnie nie radzisz sobie z pracą pod presją, nie lubisz brać na siebie żadnej większej odpowiedzialności i jeszcze do tego nie interesujesz się ludzkim zdrowiem. Spróbuj nie strzelić sobie w kolano. Wybór kierunku, który nie jest dla ciebie ciekawy, może zakończyć się szybką rezygnacją ze studiowania. Może być też tak, że jakoś byś się przymusił do obrony tytułu, ale to i tak nic by ci nie dało, bo ostatecznie doszedłbyś do wniosku, że nie chcesz pracować we wcześniej wybranym zawodzie i z tego względu musiałbyś się na szybko przebranżowić, co wiązałoby się ze stratą czasu.

Sprawdź też: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-studiowac-w-Poznaniu-Przyszlosciowe-kierunki-8188982.html

Co warto studiować w Poznaniu?

Pora więc przyjrzeć się z bliska tym kierunkom, które w Poznaniu uchodzą za najatrakcyjniejsze – niosące ze sobą największą wartość, czyli m.in. duże pieniądze i największe szanse na rozwój. Jednym z takich kierunków jest mechanika i budowa maszyn. Studia te znajdziesz na Politechnice Poznańskiej, jednakże pamiętaj, że są to studia drugiego stopnia. Czy warto pójść w tym kierunku? Jeżeli jest on dla ciebie choć trochę interesujący, to zdecydowanie warto, zwłaszcza że jego absolwentów wciąż nie ma za wielu na rynku. Po ukończeniu tych studiów bez trudu znajdziesz dla siebie świetną pracę. Będziesz mógł w niej liczyć na zarobki rzędu pięciu tysięcy złotych miesięcznie, choć oczywiście to, ile ostatecznie zarobisz, zależy tylko i wyłącznie od twojego zaangażowania i predyspozycji.

Niemalże zawsze warto też studiować po prostu informatykę. Od lat jest to jeden z najpopularniejszych kierunków i pod tym względem niewiele się ostatnio zmieniło. Informatyka to taka droga wyjścia dla wielu różnorodnych branż zawodowych. Na chwilę obecną najbardziej poszukiwani specjaliści w Poznaniu to eksperci IT, a już zwłaszcza programiści, a takim programistą o wiele łatwiej będzie ci zostać, jeżeli ukończysz informatykę. Już dawno mamy za sobą czasy, w których ukończenie studiów informatycznych było równoznaczne z pracą w szkole lub innych placówkach edukacyjnych. Teraz informatyków brakuje, bo wszyscy rzucają się na branżę IT. Jako programista zawsze będziesz sporo zarabiać i to nawet na tych najniższych stanowiskach, na których zwykle rozpoczyna się swoją karierę zawodową.

Kolejny warty uwagi kierunek to… automatyka i robotyka. Jest to kierunek prawie tak samo popularny jak informatyka, tak więc jesteś w stanie z niego skorzystać na kilku uczelniach i to nawet w formie niestacjonarnej. A czy warto pójść w tę stronę? Oczywiście tak. Absolwenci automatyki i robotyki także mogą pracować w przeróżnych miejscach, zwłaszcza jeśli są naprawdę zaangażowani w swoją pracę i wyraźnie się nią interesują. W tym momencie pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na tego typu niuanse. Dyplom wciąż jest oczywiście ważny, ale liczą się też pewne umiejętności miękkie i naturalna osobowość. Musisz pokazać, że naprawdę chcesz pracować w danym miejscu i że naprawdę jesteś w stanie dać w nim coś od siebie, jeżeli liczysz na pozyskanie fajnej posady.

Czego nie opłaca się studiować?

Warto też podejść do tego tematu od drugiej strony. Nawet jeśli póki co wymarzyłeś sobie zupełnie inne kierunki studiów, nie musisz ich wcale od razu skreślać, no chyba że znalazły się one na liście tych kierunków, na których w ogóle nie opłaca się kształcić. A niestety takich kierunków wciąż przybywa. Niektóre zawody wręcz przestają istnieć, bo w wielu z nich praca ludzkich rąk zostaje zastąpiona przez pracę automatów i maszyn, a nie ma sensu przygotowywać się do pracy w zawodzie, który powoli wymiera. Przeanalizuj więc sobie dokładnie, co studiować w Poznaniu, biorąc pod uwagę również to, czego nie warto studiować. Na niektóre kierunki po prostu szkoda twojego czasu. Kształcenie też musi być przemyślane.

Nie możesz więc niestety zbyt kurczowo trzymać się teorii, jakoby warto było studiować wyłącznie na tych kierunkach, które są dla człowieka interesujące. W idealnym świecie tak właśnie by było, ale niestety naszemu światu daleko do doskonałości, a im szybciej się z tym pogodzisz, tym lepiej dla ciebie. Do pewnych rzeczy nieraz trzeba się po prostu przymusić. Studiowanie kierunków medycznych wiąże się z bezustanną ciężką pracą, ale jeżeli się na nie zdecydujesz, później będziesz mógł wykonywać pracę, która jest niesamowicie satysfakcjonująca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here