Co zawiera całkowity koszt pożyczki

Pożyczanie pieniędzy przez Internet jest proste – wystarczy kilka minut, by znaleźć odpowiednią firmę i kilka kolejnych, by wypełnić wniosek, a pieniądze na koncie pojawiają się niemal natychmiast po rozpatrzeniu wniosku. Jeszcze nigdy pożyczanie pieniędzy nie było tak proste! Taka łatwość brania pożyczek to ulga w nagłych wypadkach i sytuacjach, gdy pieniędzy potrzebujemy na już, jednak taka sytuacja ma też swoje minusy.

Ze względu na łatwość wzięcia pożyczki możemy łudzić się, że równie łatwo będzie ją spłacić. Istotnie, mądrze wzięta pożyczka nie powinna stanowić problemu. Wystarczy odkładać odpowiednie sumy z domowego budżetu uprzednio, to jest przed wzięciem pożyczki, upewniwszy się, że będziemy w stanie to robić. Jednak nadmierne zadłużanie się może prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie zdając sobie sprawy z tego, ile realnie kosztują pożyczki, bardzo łatwo jest wpaść w spiralę długów: brać bardzo dużo pożyczek, kupować rzeczy na kredyt i nie być w stanie spłacić długów. 

Aby temu zapobiec, należy dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy trzeba będzie oddać pożyczkodawcy. W przypadku kredytów udzielanych przez banki nie ma możliwości, by za każdą pożyczoną złotówkę oddać złotówkę – kredyt zawsze jest oprocentowany i obłożony dodatkowymi kosztami. W przeciwieństwie do kredytów, pożyczki pozabankowe nie muszą być obłożone takimi kosztami. Weźmy opłatę za rozpatrzenie wniosku – naliczy ci ją każdy bank, niezależnie od tego, czy ostatecznie udzieli ci kredytu, natomiast firmy pożyczkowe bardzo rzadko chcą dodatkowej opłaty za rozpatrzenie wniosku. 

Inne jednorazowe koszty, jakie może doliczyć pożyczkodawca to na przykład opłata przygotowawcza, czyli niewielka kwota za przygotowanie dokumentów czy opłaty administracyjne, które służą pokryciu kosztów bieżącej obsługi kredytu – monitorowania płatności, wysyłania pism i dokumentów itp. Jeśli zdecydujemy się na pożyczkę z dostawą gotówki do domu również możemy ponieść dodatkowe koszty związane z opłaceniem kuriera. Możemy ich uniknąć biorąc pożyczkę przez Internet – firmy pożyczkowe prowadzące działalność w sieci z reguły nie naliczają wielu dodatkowych opłat. W przypadku pożyczek krótkoterminowych można nawet dostać pożyczkę za darmo – bez opłat i odsetek. Nie wierzysz? Sprawdź sam, jak wygląda pożyczka online na 60 dni za darmo.  Obsługa bezgotówkowa jest dużo tańsza niż przechowywanie i przewożenie gotówki, dlatego decydując się na pożyczkę internetową możesz mieć pewność, że sporo zaoszczędzisz. 

Kosztami, od których praktycznie nie da się uciec są odsetki – dodatkowe pieniądze, które musimy oddać pożyczkodawcy zależne od wysokości pożyczanej kwoty i okresu spłaty. Trudno znaleźć oferty długoterminowych pożyczek pozbawione takich opłat – wyjątek mogą tu stanowić chwilówki (one jednak charakteryzują się krótkim okresem spłaty – całą kwotę należy oddać po miesiącu czy dwóch) oraz kredyty konsumenckie na konkretne produkty, jak na przykład pożyczka brana za pośrednictwem sklepu na zakup telewizora, gdy płaci się za niego w dwóch ratach. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here