Pierwszą osobą, która opisała główne założenia zarządzania przez cele był Petera Drucker, który zwarł wszystko w książce noszącej tytuł ”Praktyka zarządzania”.

Główna idea

Podstawowym założeniem zarządzania przez cele jest dążenie całej organizacji do realizacji celów nadrzędnych. Ich realizacja odbywa się poprzez realizację celów wyznaczanych na wszystkich szczeblach pracowniczych. Można zatem stwierdzić, że system MBO jest bardzo kompleksową techniką, która przede wszystkim ukierunkowana jest na wynik. System bez najmniejszych przeszkód może zostać wdrożony dosłownie w każdej organizacji, niezależnie od jej profilu działalności.

MBO systemem menadżerskim

MBO określany jest bardzo często mianem systemu menadżerskiego, ze względu na to, iż technika ta nakierunkowana jest na działania odnoszące się przede wszystkim do średniej oraz wyższej klasy menadżerskiej. W przypadku pracowników niższych szczebli wprowadzany jest specjalny system motywacyjny, w postaci premii o odpowiedniej, wcześniej ustalonej wysokości. Dzięki temu możliwe jest nie tylko wartościowanie ich pracy,a le również osiągnięcie maksymalnego zaangażowania i znacznie większej staranności w wykonywaniu powierzonych im zadań do wykonania.

Jak przydzielać zadania, by wykonane zostały jak najlepiej?

Jak się okazuje w praktycznym zastosowaniu, przydzielanie celów cząstkowych pracownikom niższego szczebla, to dla menadżera doskonały sposób na motywowanie pracowników, a co za tym idzie znaczne zwiększenie efektywności podejmowanych przez nich działań. W takim przypadku pracownicy zostają bezpośrednio włączeni do procesu ustalania celów cząstkowych,dzięki czują się ważni i potrzebni dla prawidłowego rozwoju firmy, co bardzo pozytywnie wpływa na jakość wykonywanej przez nich pracy. Współczując przy ustalaniu celu pracownik bardzo się angażuje w jego realizację, staje się bardziej kreatywny i jest w stanie znaleźć skuteczne rozwiązanie nawet bardzo trudnej sytuacji. Taki pracownik z uporem i ogromną konsekwencją będzie podejmował się realizacji wszystkich zadań, jakie zostaną przed nim postawione. Zaangażowany w pracę pracownik zawsze będzie stanowił ogromną wartość dla każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od profilu jego działalności.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here