Rola rekuperacji w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym

W dzisiejszym budownictwie mieszkaniowym przykłada się ogromną wagę do tworzenia budynków o jak najniższym zapotrzebowaniu energetycznym. Sprawdź jak w tego typu realizacjach sprawdzają się systemy rekuperacji.

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a właściciele domów jednorodzinnych stoją przed wyzwaniami związanymi z wysokimi cenami oraz słabą dostępnością surowców energetycznych. Gaz ziemny, węgiel oraz olej napędowy nieustannie drożeją, przez co koszty ogrzewania drastycznie rosną. W obecnej bardzo trudnej sytuacji energetycznej w Europie, spokojnie mogą spać osoby, które w energooszczędne instalacje zainwestowały już przed laty. Szczególnie w budynkach pasywnych zależność od rynkowych cen paliw jest znikoma. Portfele właścicieli mieszkań pasywnych, nawet w obecnej niezwykle trudnej sytuacji niewątpliwie są bezpieczne. Metod na cięcie kosztów ogrzewania jest wiele – do jednej z najpopularniejszych należy rekuperacja.

Rekuperacja – czym jest i jak działa?

System rekuperacji jest to co do zasady wentylacja mechaniczna wzbogacona o możliwość odzysku ciepła. W przypadku typowych instalacji wentylacyjnych sporo energii cieplnej jest tracone wraz z usuwanym z budynku podgrzanym powietrzem. W rekuperatorach energia ta jest skutecznie odzyskiwana. Dzięki temu do wnętrza budynku trafia świeże, wstępnie podgrzane powietrze. Nic zatem dziwnego, że instalacja grzewcza ma dużo mniej pracy do wykonania. Niepotrzebne jest już nieustanne podgrzewanie napływającego do mieszkania zimnego powietrza. Cała najistotniejsza procedura jest przeprowadzana w urządzeniach nazywanych wymiennikami ciepła. Są one skonstruowane tak, by strumienie powietrza wychodzącego mogły zetknąć się z powietrzem napływającym do budynku. Poprzez kontakt, następuje wymiana energii cieplnej. Jak wynika z informacji podanych na stronie internetowej rekuperatory-ask.pl skuteczność wymiany sięga nawet 90%. Jak nietrudno się zatem domyśleć wpływ sprawnie funkcjonującej rekuperacji na pracę systemu grzewczego jest ogromny. Szacuje się, że optymalnie zaprojektowana i wdrożona rekuperacja pozwala nawet na wygenerowanie oszczędności na poziomie 40%. Przy obecnych bardzo wysokich cenach paliw oznacza to zazwyczaj przynajmniej kilkutysięczne oszczędności tylko w jednym sezonie grzewczym.

Dla wielu osób niezwykle istotne są również inne dodatkowe funkcjonalności realizowane przez systemy rekuperacji. Rekuperatory są wyposażone w niezwykle skuteczne filtry. Pozwalają one na nieustanne oczyszczanie trafiającego do wnętrza domu powietrza. Dzięki temu jest ono wolne od najróżniejszych alergenów, pyłków, drobnoustrojów oraz smogu. Jak nietrudno się domyślić ma to ogromny wpływ na komfort codziennego życia domowników, szczególnie w przypadku osób cierpiących na alergię lub jakąś chorobę układu oddechowego. Możliwość oczyszczania powietrza w mieszkaniu zyskuje na znaczeniu w okresach, gdy mieszkańcy wielkich miast muszą mierzyć się z problemem szkodliwego smogu. Zjawisko to ma negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie osób chorych, znacząco obniżają również komfort osób cieszących się dobrym zdrowiem.

Rekuperacja najlepiej sprawdza się jako wsparcie dla energooszczędnych urządzeń grzewczych takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowolaticzne oraz kondensacyjne kotły gazowe.

Artykuł opracowany przy współpracy z Krakowską firmą RoletyPolska.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here