Jakie kredyty Polacy zaciągają najczęściej

Czy wiesz, że już co drugi dorosły Polak posiada przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe? Nie wynika to z coraz bardziej pogłębiających się problemów finansowych, wręcz przeciwnie, polskie społeczeństwo stale się wzbogaca. Mamy jednak coraz większe potrzeby, a banki wspierają nas w ich realizacji, udzielając kredyty na atrakcyjnych warunkach. Trzeba przyznać, że wreszcie mamy też zaufanie do instytucji bankowych. Poznaj zobowiązania kredytowe, na które decydujemy się najczęściej.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Właśnie kredyt gotówkowy na dowolny cel jest najczęściej zaciąganym zobowiązaniem w banku. Bierze się go przy minimum formalności i szybko, zaś sam bank zupełnie nie ingeruje w to, na co uzyskane środki przeznacza kredytobiorca. Dzięki temu klient uzyskuje pełną swobodę, a wartość kredytu może przeznaczać na różne cele. Najczęściej kredyt gotówkowy na dowolny cel przeznaczany jest na remont mieszkania, kupno samochodu, zawodowe kursy, wakacje marzeń, spłatę innych, zaległych zobowiązań albo jako zasilenie bieżącego, domowego budżetu.

Z kredyt gotówkowego na dowolny cel mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, ale również firmy. Bez względu na typ klienta, instytucja bankowa zawsze weryfikuje jego wiarygodność i wypłacalność. Kluczowa jest zdolność kredytowa, wyliczana na podstawie wysokości dochodów, formy zatrudnienia oraz raportu BIK, który wskazuje historię kredytową przyszłego kredytobiorcy.

Warto wiedzieć, że każdy bank ustala własną politykę kredytową, dlatego każde zobowiązanie charakteryzuje się zupełnie innymi warunkami. Właśnie dlatego zawsze warto porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert, by wybrać kredyt gotówkowy na dowolny cel najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dla samych kredytobiorców liczą się jak najmniejsze koszty współpracy z bankiem, ale też komfort. To zresztą dlatego coraz więcej banków oferuje kredyty gotówkowe przez internet, które udaje się zaciągnąć w jeden dzień i to bez konieczności wychodzenia z domu.

Kredyt celowy

Kredyty celowe to kolejna grupa zobowiązań, jakie oferują banki. Biorąc pod uwagę tego typu produkty bankowe, należy podkreślić, że największą popularnością cieszy się kredyt hipoteczny, zaciągany w celu nabycia nieruchomości. Wylicza się, że o takie zobowiązanie stara się nawet co drugi, dorosły Polak.

O czym warto wiedzieć przed wzięciem kredytu mieszkaniowego? Jest to jedno ze zobowiązań obarczonych wysokim ryzykiem kredytowym, dlatego banki ustawiają dodatkowe zabezpieczenia. Kredytobiorca zobowiązany jest na przykład do uiszczenia wkładu własnego, który dzisiaj wynosi 20% wartości całego kredytu. Co więcej, na nieruchomości zostanie ustanowiona hipoteka, kredytobiorca musi wykupić dodatkowe ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczyć mieszkanie czy dom, który jest kupowany ze środków pochodzących z kredytu.

Eksperci finansowi potwierdzają, że wartość przeciętnego kredytu hipotecznego to dzisiaj około 350 000 złotych, natomiast widać wyraźną tendencję wzrostową w ostatnim czasie. Wynika ona nie tylko ze wzrastających cen nieruchomości, ale również coraz lepszej zdolności kredytowej, dzięki czemu potencjalny kredytobiorca bez problemu może płacić wyższe raty.

Co istotne, kredyt celowy, to nie tylko kredyt hipoteczny. Takie zobowiązanie udaje się brać również na samochód, remont, wakacje i tak naprawdę na każdy inny cel, który ma być zrealizowany przez kredytobiorcę. Warunkiem uzyskania takiego zobowiązania jest potwierdzenie nabycia konkretnego celu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here