Jak powinien wyglądać montaż fotowoltaiki

Można zaobserwować, że odnawialne źródła energii z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że montaż fotowoltaiki jest znacznie prostszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać.

Najważniejsze cechy właściwego montażu

Należy mieć świadomość, że bardzo istotne znaczenie ma czas realizacji. Właściwie wykonany montaż fotowoltaiki o mocy większej niż 3kWP powinien trwać od 2 do 3 dni. Godny uwagi jest fakt, że nie ma możliwości, by wszystko zostało wykonane w ciągu kilkunastu godzin. Nie można również zapomnieć o sposobie mocowania konstrukcji.

Rekomendowane jest przytwierdzenie szyn za pomocą omeg, haków czy śrub dwugwintowych do krokwi. W przypadku, gdy dach będzie pokryty dachówką ceramiczną, rekomendowane jest w pierwszej kolejności delikatne sfrezowanie. Można dzięki temu uniknąć ewentualnych nieszczelności.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dla celów bezpieczeństwa, zalecane jest, by metalowe profile zostały uziemione kablem o właściwej grubości. Nie można oczywiście zapomnieć o estetyce wykonania.

Należy mieć świadomość, że przez wypoziomowanie szyn można uzyskać efekt jednolitej tafli, a nie „falowania” paneli. Warto wiedzieć, że równo ułożone profile montażowe nie mogą wystawać poza krawędź dachu. Rekomendowane jest również zwrócenie uwagi na ułożenie modułów.

Jakie błędy są najczęściej popełniane przy montażu fotowoltaiki?

Warto wiedzieć, że niedoświadczone ekipy montażowe bardzo często dokonują przymocowania szyn pod modułami do zbyt słabych elementów np. łat. Należy zaznaczyć, że stanowią one tylko i wyłącznie podporę dla pokrycia dachowego. Użytkownicy nie mają wtedy praktycznie żadnego bezpieczeństwa w przypadku silniejszych wiatrów.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja przy wykorzystaniu śród mocujących. Jak wiadomo ich mała ilość nie będzie w stanie w żaden sposób zagwarantować stabilności całej konstrukcji. Ponadto przy niewłaściwym doborze długości haka łączącego szynę z krokwią, może powstać nieszczelność nie tylko pokrycia dachowego, ale również jego izolacji. Zalecane jest również osłonięcie okablowania peszem. Oczywiście niektórych błędów można nie dostrzec od razu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here