Naziemne i podziemne zbiorniki na deszczówkę zyskują na popularności. Wpływ ma na to wiele czynników – od rosnących opłat za zużycie wody, przez rozwój technologii, po zwiększającą się świadomość społeczną w zakresie ochrony środowiska. Zastanawiasz się nad instalacją systemu do zbierania wody opadowej z powierzchni dachu? Poznaj najważniejsze zalety posiadania przydomowego zbiornika na deszczówkę.
Oszczędność pieniędzy
Jednym z najważniejszych argumentów, które mogą przekonać sceptyków do zainwestowania w rezerwuar na deszczówkę, są oczywiście względy ekonomiczne. Mamut – producent betonowych zbiorników, może przynieść w ciągu roku całkiem spore oszczędności. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zużywają dość spore ilości wody do podlewania roślin i czyszczenia samochodu. Co więcej, deszczówkę dzięki zamontowaniu specjalnych filtrów można wykorzystać w gospodarstwie domowym np. do spłukiwania toalety bądź prania w pralce. Na dodatek woda opadowa jest darmowa, czego nie można powiedzieć o wodzie z wodociągów.
Ekologiczne rozwiązanie
Z roku na rok coraz więcej osób szuka rozwiązań przyjaznych środowisku. Zbiornik na deszczówkę jest świetnym sposobem na ograniczenie zużycia wody z sieci, co jest istotne w kontekście coraz większych deficytów zasobów wodnych w Polsce i na świecie. Odzyskiwanie i rozsądne wykorzystywanie wody opadowej to także niemarnowanie tego, co daje człowiekowi natura. Można to porównać do produkowania energii z wiatru, słońca i innych źródeł odnawialnych.
Lepsza woda dla roślin
Panujące wśród ogrodników przekonanie o wyższości podlewania roślin deszczówką nie jest przypadkowe. Takie źródło nawadniania rzeczywiście jest lepsze dla kondycji kwiatów, krzewów i innych elementów ogrodowej flory. Przede wszystkim woda opadowa zgromadzona w zbiorniku z oferty firmy Mamut jest miękka w przeciwieństwie do wody z sieci wodociągowej. Nie zawiera też powodujących powstawanie białego osadu wapnia i magnezu, a także chloru i fluoru mogących szkodzić kondycji roślin. Ponadto ma dość niskie pH, co dobrze sprawdza się np. przy gatunkach kwasolubnych.
Mniej kamienia w domu
W przypadku wykorzystywania deszczówki w gospodarstwie domowym można liczyć na brak uciążliwego kamiennego osadu, który w przypadku twardej wody z sieci wynika z zawartości wapnia i magnezu. Należy jedynie pamiętać, że deszczówka wykorzystywana w domu powinna być wstępnie oczyszczona dzięki montażowi specjalnych filtrów. I choć taka woda nie jest uzdatniona i nie nadaje się do spożycia, to może być z powodzeniem wykorzystana m.in. w toalecie i pralce.
Stały dostęp do wody
Zgromadzona deszczówka pozwala na uniezależnienie dostępu do wody od pracy sieci wodociągowej. Może to być szczególnie ważne w obszarach, w których dość często występuje problem z dystrybucją wody z powodu awarii, planowanych prac konserwacyjnych czy też suszy. Ponadto zbiornik na deszczówkę oznacza dostęp do darmowej wody, przez co ewentualne podwyżki cen mogą być mniej dotkliwe dla domowego budżetu.