Jak sprawdzić, czy w meblach są pluskwy?

0
830

Ślady krwi na materacu albo pościeli, brunatne plamki na zasłonach i listwach przypodłogowych – takie zjawiska mogą świadczyć o obecności pluskiew w domu. Najczęściej problem pojawia się w mieszkaniach wynajmowanych, w obiektach hotelowych i pensjonatach, ale również w nieruchomościach prywatnych, do których właściciele przez swoją nieuwagę wprowadzili te insekty. Sprawdź, czy masz w domu pluskwy, a jeśli tak, koniecznie zacznij je zwalczać. 

Pluskwy w domu – gdzie ich szukać?

Pluskwy są niewielkie i aktywne w nocy, dlatego tak trudno je wykryć. Jest to jednak konieczne. Musisz wiedzieć, że te insekty żywią się krwią, gryzą i pozostawiają na ciele bolesne ślady. Co więcej, mogą przenosić groźne choroby, dlatego życie z nimi pod jednym dachem jest wykluczone. 

Pluskwy bytują w ciemnych zakamarkach, lubią ciepło. Właśnie dlatego chowają się w tapczanach, materacach łóżek, w zagięciach foteli. Lubią też szczeliny pomiędzy listwami przypodłogowymi a ścianą, zasłony i grube firany. W dzień ich nie dostrzeżesz, ale można sprawdzić, czy pluskwy nie pozostawiły po sobie śladów. Takimi mogą być resztki krwi albo ich odchody. Poznasz je po niewielkich plamach na elementach, w których najczęściej bytują.

Jak zwalczyć pluskwy domowe?

Walka z pluskwami jest trudna, a najczęściej jedyną skuteczną metodą jest pozbycie się mebli, w których bytują. Niestety, insekty tego gatunku szybko się rozmnażają i rozprzestrzeniają, dlatego konieczna jest specjalna dezynfekcja wszystkich pomieszczeń i miejsc dla nich typowych. 

Priorytetem jest niedopuszczenie do zagnieżdżenia się w domu insektów, jakimi są pluskwy domowe – zwalczanie odbywa się już w późniejszym etapie, kiedy te na pewno występują w mieszkaniu. 

Przede wszystkim dokładnie przeglądaj rzeczy z walizki po podróży, zawsze możesz przecież przenieść pluskwy z innej lokalizacji na ubraniach. 

Co więcej, nie przynoś do domu mebli używanych niewiadomego pochodzenia. W ostatnim czasie modny stał się recykling i renowacja mebli z drugiej ręki. To świetny sposób na oszczędności, a nawet ochronę środowiska, natomiast tapicerowany fotel, który ktoś wystawił pod śmietnik, niestety może zawierać pluskwy. Jeśli stawiasz na meble używane, nie wybieraj tych tapicerowanych, a przed wniesieniem ich do przestrzeni domowej, dokładnie sprawdzaj wszystkie ich zakamarki. 

Jeśli nie udało Ci się zapobiec inwazji pluskiew i wykryłeś je we własnych “czterech kątach”, podejmij radykalne i natychmiastowe działania. W profesjonalnych sklepach dostępne są specjalne pułapki na pluskwy albo trucizny do stosowania miejscowego. Zawsze możesz też poprosić wyspecjalizowane w tym celu firmy o realizację usługi zwalczania insektów. 

Istotne jest to, aby zabiegi zwalczania pluskiew były realizowane regularnie, na pewno nie wystarczy jednorazowe działanie. Nie korzystaj też z domowych sposobów na pluskwy, ponieważ te mogą być nieskuteczne. Sprawdzą się tylko jako uzupełnienie.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here