Wybieramy brokera

Polscy inwestorzy do wyboru mają oferty wielu brokerów. Szczególnie dla początkujących wybór tej najbardziej odpowiedniej może jednak być trudny. Tymczasem ta decyzja ma ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądało wasze inwestowanie.

Zależy od niej m.in. to, jakie koszty poniesiecie, czy transakcje będą przebiegały bezproblemowo oraz czy będziecie mieli odpowiednie warunki do rozwoju. Na jakie czynniki powinniście więc zwrócić uwagę, by mieć dostęp do wymienionych korzyści? Tę kwestię omawiamy w nowym artykule.

Wiarygodność brokera

Broker będzie obracał waszymi – czasem dużymi pieniędzmi. Zanim powierzycie mu własny kapitał, powinniście sprawdzić, czy jest godny zaufania. W pierwszej kolejności dowiedzcie się, gdzie mieści się jego siedziba. Następnie upewnijcie się, że jest on wpisany do rejestru instytucji zajmującej się nadzorem finansowym w jego kraju. Warto też zapoznać się z opiniami jego dotychczasowych klientów.

Funkcjonalna platforma

Kolejny bardzo ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze brokera to łatwość obsługi platformy transakcyjnej. Powinna ona być zaprojektowana w ten sposób, by wszystkie operacje można było wykonywać intuicyjnie, a ewentualne problemy muszą być szybko rozwiązywane przez zespół wsparcia technicznego. Duże znaczenie ma też sprawność i bezawaryjność pracy całego systemu. Jak dowiedzieć się, czy platforma tradingowa spełnia te wymagania? Najprostszy sposób to założenie darmowego rachunku demonstracyjnego i dokonanie kilku transakcji z wirtualnych środków.

Wysokość opłat

Każdy broker pobiera opłaty od transakcji. W interesie inwestora jest to, by były one jak najwyższe. Przed założeniem konta w danej platformie, warto więc sprawdzić, na jakich zasadach naliczany jest spread i ile wynosi. W niektórych przypadkach jest on stały, co oznacza, że otworzenie poszczególnych transakcji nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli chodzi o spread rynkowy (zmienny), jest on naliczany dla każdej transakcji osobno.

Szeroka oferta instrumentów

Z punktu widzenia inwestora bardzo ważne są też szerokie możliwości inwestowania. Te uzależnione są przede wszystkim od liczby dostępnych instrumentów finansowych. Dobrzy brokerzy oferują swoim klientom inwestowanie między innymi w akcje, kryptowaluty, pary walutowe, kontrakty terminowe, fundusze inwestycyjne lub surowce. Poza wspomnianymi czynnikami, uwagę zwróćcie też na obsługę klienta. Wsparcie powinno być dostępne 24 godziny na dobę i obejmować wszystkie kwestie związane z działaniem platformy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here