Niejeden z nas spotkał się w swoim życiu z koniecznością pożyczenia pieniędzy. Nie jest to sytuacja komfortowa, ale też i z drugiej strony nie jest to tak zwany „koniec świata”. Sytuacja gospodarcza, rozwój technologiczny, zmiany geopolityczne, wszystko to sprawia, że nie ma już rzeczy pewnych. Do lamusa odeszło już określenie stała, pewna praca i kariera na lata. Dziś żyjemy w świecie zmieniającym się bardzo szybko, pędzącym wręcz do przodu, przy czym nie zawsze ten kierunek jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Nie od dziś bardzo trafnym jest stwierdzenie, iż jedyną stałą na świecie jest to, że wszystko się zmienia.

A jak ludzie reagują na zmiany?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ludzie reagują bardzo różnie. Niektórzy bronią się przed zmianami, inni starają się za nimi nadążyć, jeszcze inni je wręcz wyprzedzają. Tym niemniej każde z tych zachowań powodować może różne skutki. Jedni się zaadoptują do zmieniającej się rzeczywistości, inni wręcz przeciwnie, nie odnajdą się w niej. W zasadzie jednak nie ma znaczenia do której grupy się zaliczymy, kłopoty finansowe dotknąć mogą każdego.

Spotkały nas kłopoty finansowe, i co dalej?
Cóż, po prostu musimy się z nimi zmierzyć. Zasadniczo żadne kłopoty same się nie rozwiązują, wymagają od nas podjęcia pewnych działań i decyzji, z którymi nie zawsze będziemy czuć się komfortowo. Po pierwsze musimy zatem zdiagnozować istotę problemu, dopiero w następnej kolejności zajmiemy się ich rozwiązywaniem. Jeśli zatem określimy skąd wzięły się nasze problemy, musimy teraz przedsięwziąć takie kroki i działania, by sytuacja się nie powtórzyła. Teraz możemy przystąpić do rozwiązywania bolącej nas sytuacji. Kłopoty finansowe to nic innego, jak brak płynności finansowej. Określmy zatem kwotę, jaką potrzebujemy by problemy zaleczyć, następnie poszukajmy źródeł pożyczkowych.

Gdzie szukać pomocy finansowej?
Najlepszym i najtańszym źródłem pożyczki finansowej będzie zawsze rodzina oraz ewentualnie nasi znajomi. Jest to źródło tanie, bezpieczne i pozbawione ryzyka. Jednak niestety nie zawsze to źródło jest dla nas dostępne. Wynika to z wielu, często niezależnych czynników. Może się okazać, że nasza rodzina czy znajomi nie dysponują akurat taką gotówką, bądź też z jakichś bliżej nieokreślonych powodów nie chcą nam takiej pożyczki udzielić. Mogli też już mieć nieprzyjemności przy odzyskiwaniu wcześniej pożyczonych kwot innym osobom. Wreszcie na koniec, my sami możemy nie chcieć z takiego źródła skorzystać. Wolimy zaciągnąć kredyt w banku, niż zabiegać o pożyczkę wśród najbliższych.

Jeśli zatem nie u rodziny, to gdzie pożyczać pieniądze?
Najbardziej logicznym i sensownym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu gotówkowego w banku. Banki to przecież naturalny partner każdej osoby czy firmy, która pragnie pożyczyć pieniądze. To one przecież handlują towarem jak każdy uczestnik rynku, tyle, że tym towarem w tym przypadku jest pieniądz. Oferta dostępna na rynku jest obecnie w tym zakresie bardzo szeroka, a banki wręcz zalewają nas co chwilę nowymi promocjami, byśmy zechcieli skorzystać akurat z ich oferty pożyczkowej.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu gotówkowego?
To jest dość trudne zadanie, gdyż porównanie ofert kredytów nie jest takie proste. Na cenę kredytu składa się wiele czynników i praktycznie bez ich porównania ciężko jest wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie. Warto też samemu nie budować mechanizmów porównawczych, tylko skorzystać z gotowych rozwiązań. Porównywarka kredytów gotówkowych będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, jednak przy jej wyborze zwróćmy uwagę na jeden, bardzo istotny szczegół. Otóż sprawdźmy, czy dana porównywarka nie jest sponsorowana przez konkretną instytucję finansową. Pozwoli to nam uniknąć ewentualnego braku obiektywizmu przy wyborze kredytu gotówkowego.

Jakie są najistotniejsze cechy do porównania?
Porównywarka kredytów niewątpliwie porówna dla nas najistotniejsze elementy kredytu gotówkowego, takie jak oprocentowanie, prowizja i ubezpieczenie. Warto jednak pokusić się jeszcze o dodatkową analizę elementów drugorzędnych. Zwróćmy uwagę na prowizje dodatkowe, czy wybrana przez nas oferta przewiduje naliczenie takowych. Jeśli tak, to w jakich sytuacjach. Może się bowiem okazać, że wybraliśmy korzystną cenowo ofertę, a w trakcie spłaty potrzebować będziemy opinii o spłacie bądź też postanowimy wcześniej zakończyć spłatę. Jeśli wówczas bank naliczy nam dodatkową prowizję, powinno to mieć wpływ na naszą ocenę wybranej oferty. I wtedy musimy się zastanowić, czy ta mała niedogodność ma dla nas znaczenie, czy też ją akceptujemy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here