Na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego, kiedy warto refinansować kredyt hipoteczny?

Refinansowanie kredytu hipotecznego jest jednym ze sposobów na uzyskanie lepszych warunków spłaty tego zobowiązania. Na czym dokładnie polega i kiedy się opłaca? Wyjaśniamy.

Co to jest kredyt refinansowany?

Wielu kredytobiorców myli pojęcie kredytu konsolidacyjnego z refinansowanym, uważając, że terminy te dotyczą tego samego produktu bankowego. W pierwszym przypadku chodzi o połączenie kilku zobowiązań w jedno, co umożliwia spłacanie jednej raty o korzystnym oprocentowaniu. Natomiast refinansowanie zadłużenia polega przede wszystkim na zmianie warunków kredytowania. Uwzględnia się wtedy m.in. jego walutę, oprocentowanie czy okres spłaty.

Jak to wygląda w praktyce? Możesz zaciągnąć nowy kredyt w banku, który przygotował korzystniejszą ofertę i w ten sposób spłacić zaciągnięty wcześniej, lecz mniej korzystny, kredyt. A skąd wiedzieć, kiedy to się opłaca? Kredyt hipoteczny i warunki na jakich można go otrzymać sprawdzisz na TotalMoney.pl – wystarczy zobaczyć, co obecnie na rynku jest oferowane i porównać to ze swoją umową.

Refinansowanie kredytu hipotecznego – kiedy się opłaca?

Zwykle na refinansowanie kredytu hipotecznego decydują się osoby, które zadłużenie zaciągnęły kilka lat temu, kiedy stopy referencyjne były wysokie. Obecnie na rynku bankowym istnieje bardzo duża konkurencja, można trafić na różne promocje, okazje. Dlatego często okazuje się, że skorzystanie z tego rozwiązania generuje spore oszczędności.

Zwykle największą różnicę widać na oprocentowaniu, które wpływa na wysokość odsetek, a co za tym idzie – na kwotę comiesięcznych rat. Bank może też obniżyć marżę lub nie pobierać dodatkowych opłat.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, żeby przedsięwzięcie to było opłacalne, w Twojej obecnej umowie kredytowej nie może być zapisów o opłatach za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Musisz też pamiętać o tym, że bank pobierze prowizję za udzielenie kredytu refinansowego, a także dojdą do tego koszty związane z wprowadzeniem zmian do wpisu w księdze wieczystej oraz z ustanowieniem nowej hipoteki.

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kredyt refinansowany?

Na końcu chcielibyśmy przedstawić Ci jeszcze kilka informacji, o których powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kredyt refinansowany.

Przede wszystkim pamiętaj, że masz możliwość negocjowania warunków obecnego zobowiązania. Wystarczy udać się do banku, w którym zaciągałeś kredyt i spotkać się z doradcą. Może okazać się, że w tym samym miejscu obniżą Ci oprocentowanie czy zmienią okres spłaty.

Gdy to się nie uda, musisz wziąć pod uwagę, że bank do którego się zwracasz, będzie analizować Twoją zdolność kredytową. Co za tym idzie, musi zweryfikować źródło dochodu oraz uzyskać informacje na temat aktualnej wyceny nieruchomości, której koszt poniesiesz Ty. Ponadto w związku ze zmianami w przepisach, jeszcze raz sprawdzany będzie wkład własny. Trzeba też obliczyć, jaka jest wysokość pozostałego kapitału do spłaty ze starego zobowiązania.

Refinansowanie kredytu hipotecznego może być opłacalnym krokiem, jeśli tylko dokładnie przeanalizowane zostaną wszystkie jego warunki. Dlatego najlepiej byłoby się skonsultować z doradcą w tym zakresie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here