Polacy coraz chętniej decydują się na oszczędzanie. Odkładane pieniądze można ulokować w banku. Lokata lub konto oszczędnościowe umożliwiają przechowywanie gotówki, dając przy tym odsetki, które zwiększają gromadzone środki. Na co więc lepiej się zdecydować, na lokatę czy konto oszczędnościowe?
Gdzie odkładać zaoszczędzone pieniądze?
Wiele osób wychodzi z założenia, że zaoszczędzone pieniądze najlepiej odkładać w banku. To bezpieczna forma przechowywania finansów, na dodatek przynosi zysk. Lokata i konto oszczędnościowe gwarantują odsetki z zaoszczędzonych pieniędzy (www.hotmoney.pl), wynika to z oprocentowania tych produktów. Wysokość stóp procentowych jest uzależniona od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Konto oszczędnościowe oraz lokata to najpopularniejsze sposoby na odłożenie gotówki, mają one wiele podobieństw, ale i różnic. Co więc lepiej wybrać?
Czym jest lokata bankowa?
Lokata jest produktem inwestycyjnym oferowanym przez banki lub inne instytucje finansowe. Wpłacone pieniądze stają się kapitałem banku, który tą gotówką obraca, oferując za to oprocentowanie. Lokata jest więc formą pożyczki, jaką klient udziela instytucji. Po konkretnym terminie środki są zwracane wraz z otrzymanymi odsetkami.
Lokaty zawierane są na określony czas. Może to być kilka miesięcy, a nawet rok. Wszystko zależy tu od oferty konkretnych banków. Na ten czas pieniądze zostają „zamrożone”. Oznacza to więc, że klient nie może podjąć pieniędzy bez straty odsetek. Jeśli to zrobi, wówczas otrzyma jedynie wpłacony kapitał. Co ważne, aby posiadać lokatę w banku nie trzeba mieć konta osobistego.
Czym jest konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe to rachunek w banku, którego założeniem jest odkładanie zaoszczędzonych pieniędzy. Podobnie jak lokata, jest on oprocentowany, więc klient zyskuje na ulokowaniu pieniędzy na koncie. Często ten produkt nazywany jest połączeniem lokaty z kontem osobistym. To, co różni go od lokaty to możliwość wypłacania pieniędzy w każdej chwili bez utraty odsetek. Zawsze można też wykonać przelew z sumą, którą chcemy dodatkowo odłożyć. W tym przypadku o oprocentowaniu również decyduje Rada Polityki Pieniężnej.
Lokata czy konto oszczędnościowe?
Zwolenników lokat i kont oszczędnościowych nie brakuje. Te pierwsze produkty częściej wybierają osoby, którym zależy na „zamrożeniu” zaoszczędzonych pieniędzy. Wówczas nie będą ich mogły podjąć bez utraty odsetek. Długość trwania lokaty jest jasno określona w umowie, zazwyczaj to kilka miesięcy. Jest to produkt dla osób, które nie zakładają, że nadejdzie „czarna godzina”, kiedy będą musieli wypłacić pieniądze przed końcem umowy.
Konto oszczędnościowe to bezpieczny wariant oszczędzania pieniędzy, ponieważ w każdej chwili gotówkę można wypłacić lub przelać na konto rachunkowe bez utraty odsetek. Na korzyść jest również długi okres obowiązywania takiego konta. Zazwyczaj jest to produkt bezterminowy, a więc klient sam decyduje, kiedy zamknąć konto oszczędnościowe, co dla wielu osób jest największą zaletą.