Lokata czy konto oszczędnościowe? Co bardziej się opłaca?

Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie finansów ani bankowości, aby wiedzieć, że trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie kompletnie się nie opłaca. Niestety pieniądze z czasem tracą na wartości ze względu na inflację, dlatego też posiadając jakiekolwiek rezerwy finansowe warto zastanowić się nad tym, jak je wykorzystać, aby je pomnożyć. Rozwiązaniem może być lokata bankowa lub konto oszczędnościowe, jednak które z nich opłaca się bardziej?

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa jest depozytem składanym w banku na określony czas. Bank może dowolnie dysponować w tym czasie pieniędzmi, które mu przekazaliśmy, a w zamian otrzymamy za to zapłatę. Niezwykle istotną kwestią jest to, że lokaty nie możemy uzupełniać o kolejne środki w trakcie jej trwania. W większości przypadków nie możemy również korzystać z pieniędzy złożonych w banku przed upływem wyznaczonego terminu, gdyż w przeciwnym razie stracimy pieniądze, które mieliśmy zarobić.

Banki oferują oprocentowanie lokat w różnej wysokości. Aby założenie lokaty było dla nas jak najbardziej opłacalne, należy porównać ze sobą różne oferty. Warto w tym celu skorzystać z prostych narzędzi, takich jak porównywarki lokat, które znajdziemy na wielu stronach internetowych, m.in. na www.direct.money.pl/lokaty/.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest rozwiązaniem znacznie bardziej elastycznym niż lokata, gdyż pozwala na zwiększanie kapitału na nim zgromadzonego, np. poprzez comiesięczne wpłaty. Do konta oszczędnościowego, podobnie jak do innych kont bankowych możemy mieć stały dostęp i w razie potrzeby wypłacić z niego określona sumę, nie tracąc przy tym naliczonych do tej pory odsetek. Warto jednak zapoznać się z warunkami założenia konta oszczędnościowego w danym banku, gdyż w niektórych przypadkach naliczana jest opłata w formie prowizji za dokonywanie większej ilości wypłat niż jedna w miesiącu.

Odsetki na koncie oszczędnościowym naliczane są według zmiennych stóp procentowych, a ich kapitalizacja następuje zwykle co miesiąc lub kwartalnie, w niektórych sytuacjach może mieć to miejsce nawet codziennie.

Co bardziej się opłaca – lokata czy konto oszczędnościowe?

Obecnie oprocentowanie lokat bankowych waha się w granicy 3-4% w skali roku. Najlepsze oferty są skierowane zwykle do nowych klientów banku, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z żadnych jego usług. W niektórych przypadkach można negocjować oprocentowanie, w innych natomiast jego wysokość jest uzależniona od długości lokaty.

W przypadku kont oszczędnościowych banki często oferują wyższe oprocentowanie przez kilka początkowych miesięcy. Dużo stracić można także w wyniku zbyt częstych wypłat środków z konta oszczędnościowego, dlatego też wymaga ono większej samodyscypliny.

Wybór jest więc uzależniony tak naprawdę od naszych potrzeb. Jeśli jesteśmy w stanie „zamrozić” pewną sumę pieniędzy na kilka miesięcy i mamy pewność, że nie będziemy ich nagle potrzebować, to lepszym rozwiązaniem jest lokata. Jeśli natomiast cenimy sobie elastyczność i ewentualny dostęp do zgromadzonych oszczędności, to powinniśmy postawić na konto oszczędnościowe. Ponadto lokaty często są wyżej oprocentowane od kont oszczędnościowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here