Decydując się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej często nie jesteśmy świadomi jakie rzeczy czy umiejętności są dla nas konieczne w celu osiągnięcia zysku. Często osoby zakładające własny biznes skupiają się na kupieniu towarów, koniecznych narzędzi, wyposażenia biura i ewentualnie komórek. Jeszcze jakieś biuro czy warsztat z ewentualną halą produkcyjną i można zarabiać pieniądze. Takie jest często przeświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej nowych przedsiębiorców.
Niestety jest ono mylne
Po pierwsze podstawą sukcesu każdego przedsięwzięcia gospodarczego jest ciągła optymalizacja. Każda szanująca swoją pracę osoba zarządzająca przedsiębiorstwem powinna dbać o odpowiednią równowagę pomiędzy przychodami i kosztami. Należy pamiętać, że warunki rynkowe są płynne i to co było opłacalne wczoraj, dzisiaj może przynosić duże straty. Dlatego należy być czujnym i ciągle sprawdzać czy koszty nie wzrosły, albo przychody nie spadły. Dzięki takiej ciągłej kontroli można mieć aktualny obraz prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa.
Po drugie w przypadku zauważenia, że coś nie przynosi odpowiednich zysków to trzeba natychmiast reagować. Jeśli materiały konieczne do produkcji naszych rzeczy, które sprzedajemy poszły do góry, to my powinniśmy rozważyć zwiększenie ceny. Możemy sobie pozwolić na wstrzymanie się od zmiany ceny naszej sprzedawanej rzeczy w przypadku, gdy koszty produkcji nie przewyższają zysków.
Natomiast jeśli przekroczona zostanie czerwona linia i produkcja zacznie przynosić wyłącznie straty to bezwzględnie należy reagować. Możemy wtedy zwiększyć naszą cenę, poszukać jakiś tańszych zamienników materiałów, albo dokonać optymalizacji zatrudnienia. W najgorszym razie należy zaprzestać produkcji. Należy pamiętać, że nie można czekać na zmianę koniunktury. Nie jeden przedsiębiorca wierząc, że jego sytuacja się zmieni i zacznie zarabiać, popadł w długi i w konsekwencji musiał zamknąć własny zakład.
Tutaj warto poruszyć pewien równie istotny temat. Otóż optymalizacja dotyczy nie tylko produkcji, ale prowadzenia działalności gospodarczej w szerokim znaczeniu tego słowa. Dlatego jeśli płacimy duże rachunki za media to warto zastanowić się jak zaoszczędzić. Może używamy za dużo prądu, może warto zmienić dostawcę? Zmiennych wpływających na koszty jest wiele i wszystkie trzeba zbadać. To też dotyczy kosztów prowadzenia rachunku bankowego czy kosztów udzielonego kredytu. W Internecie jest wiele informacji i rankingów rachunków bankowych. Warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z nimi.
Dzięki tym danym możemy zaoszczędzić
Uwaga ta również dotyczy kredytów. Warto zapoznać się ze wszelkimi kalkulatorami czy zestawieniami np. kalkulator odsetek kredytowych. Po szybkim przejrzeniu dostępnych ofert okaże się, że przykładowo nasz bank chce od nas znacznie więcej odsetek niż inny bank konkurencyjny.
Po trzecie poświęćmy trochę czasu w celu zdobycia informacji na tematy związane z biznesem. Mam tu na myśli informacje o tym jak powinno się prowadzić działalność gospodarczą oraz wszelkie wskazówki dotyczące ekonomii. Zajmując się biznesem to nie można być ignorantem z takich dziedzin jak prawo czy ekonomia. Trzeba znać obowiązki podatkowe i kadrowe.
Nie można sobie tutaj pozwolić na najmniejszy błąd. Warto w przypadku podpisania umów aby z treścią tego dokumentu zapoznał się zatrudniony przez nas prawnik. Jego rady często mogą uchronić nas przed znacznymi błędami, które mogły nas narazić na dodatkowe koszty. Warto wiedzieć, że oszczędności na prawniku czy księgowej nie zawsze są uzasadnione. Oczywiście trzeba być świadomym, że ceny profesjonalnych prawników są znaczne, ale często są one uzasadnione. Dlatego powtórzmy, że nie warto oszczędzać w tym zakresie.
Po czwarte zatrudniajmy osoby, które są nam potrzebne. Jeśli rozkręcasz własny biznes to nie możesz sobie pozwolić na dobre serce. Musisz pamiętać, że pracujesz na własny zysk i na własne ryzyko. Jeśli coś ci się nie uda, to ty zostaniesz z długami. Dlatego celem każdego przedsiębiorcy jest osiągnięcie zysku jak najwyższego.
Dlatego jeśli jakiś pracownik stał się zbyteczny to trzeba go zwolnić. Jest to może brutalne, ale takie są prawa rynku. Niestety często pracownicy tego nie rozumieją i dochodzi na tym tle do konfliktów. W takim przypadku należy być stanowczym. Warto pamiętać, że się prowadzi przedsiębiorstwo a nie działalność filantropijną.
Po piąte mieć dystans do prowadzonej działalności. Tylko obiektywna ocena naszego biznesu pozwoli nam na osiągnięcie sukcesu. Mówi się, że do firmy należy włożyć serce. To połowiczna prawda, bo prócz serca należy włożyć mózg. No i dodajmy, że serce powinno być raczej z kamienia.
Dzięki tym kilku prostym radą każdy nowy przedsiębiorca ma szansę osiągnąć sukces finansowy. Czego serdecznie życzę.