Szczury mieszkają obok ludzi od zawsze. Preferują miejskie otoczenie ze względu na łatwość zdobywania pożywienia i możliwość zasiedlania ciepłych, wygodnych dla nich miejsc. Niestety, z punktu widzenia ludzi jest to wyjątkowo niezdrowe i niekorzystne. Dlatego też konieczna jest skuteczna deratyzacja, która pozwoli na pozbycie się tych upartych gryzoni.
Szczury w naszym otoczeniu
Szczury są gryzoniami inteligentnymi, które szybko uczą się rozpoznawać i omijać czyhające na nie zagrożenia. Dlatego też skuteczna deratyzacja to przede wszystkim konieczność przechytrzenia tych zwierzątek. Ale czy rzeczywiście konieczne jest pozbywanie się ich z naszego otoczenia?
Niestety szczury są zwierzętami, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych, a także dla sprzętów znajdujących się w budynkach. Przede wszystkim mogą przenosić pasożyty i chorobotwórcze drobnoustroje. Pozostawiają je na powierzchniach, na których przebywają, na przykład na podłodze, stole czy szafkach. Ich obecność tam stanowi szczególne zagrożenie dla zwierząt domowych i małych, raczkujących dzieci.
Jednak gryzonie mogą także zostawiać szkodliwe mikroorganizmy także na jedzeniu, do którego się dostają. Jeśli nie zauważymy, że gryzonie wtargnęły na przykład do spiżarni, możemy poważnie narazić swoje zdrowie, spożywając coś, na czym wcześniej pozostawiły zarazki. Oczywiście samo podjadanie ludzkich pokarmów także jest szkodliwe i prowadzi między innymi do wyrzucania skażonej żywności.
Na koniec warto zauważyć, że szczury mogą wyrządzić poważne szkody w całym budynku. Z łatwością przegryzają się przez różne powierzchnie, tworząc korytarze w ścianach. Jednocześnie mogą niszczyć instalację elektryczną, która po przegryzieniu może spowodować spięcie.
Obowiązek odszczurzania
Jak widać, gryzonie praktycznie wszędzie są nieproszonymi gośćmi. Jednak ze względu na ryzyko, jakie ze sobą niosą, istnieje obowiązek odszczurzania w wielu miejscach, w tym: w zakładach przetwórstwa żywności, w lokalach gastronomicznych i innych obiektach z branży spożywczej (np. magazynach), w gospodarstwach rolnych i hodowlanych. Obowiązek taki mają także szpitale, hotele, internaty, domy akademickie, bursy, obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie oraz budynki wielolokalowe (podpiwniczone lub z wolnostojącymi komórkami). Deratyzacja musi być prowadzona także w obiektach zbierających i przetwarzających odpady oraz w sieci kanalizacji sanitarnej.
Profesjonalna deratyzacja
Deratyzacja (odszczurzanie) – VACO prowadzone jest za pomocą profesjonalnych środków chemicznych oraz działań fizycznych. Zazwyczaj wewnątrz budynków stosowane są metody oparte o wykorzystanie pułapek żywołownych i zatrzaskowych. Na zewnątrz częściej stosuje się duże stacje deratyzacyjne. Umieszczane są w nich substancje wabiące szczury do wnętrza pułapki oraz środki czynne, warfaryny. Mogą być stosowane także inne metody, na przykład specjalne lepy czy środki chemiczne. Zawsze są one jasno opisane i oznakowane, aby zapewnić przy tym absolutne bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych.