Czyszczenie BIK – znamy na to sposoby

Niektórym kredytobiorcom negatywna ocena w BIK spędza sen z powiek. Co więcej, uniemożliwia zaciągnięcie zobowiązania kredytowego. Mało kto wie, że nie jesteśmy dożywotnio skazani na swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej, gdyż mamy możliwość jej wyczyszczenia.

Jak to zrobić? Kiedy warto i komu może się to opłacać?

Dla kogo czyszczenie BIK

Warto rozpocząć od tego, dla kogo może być korzystne czyszczenie BIKu. Może to zrobić każdy, lecz nie dla wszystkich jest to opłacalne. Oczywiste jest, że jeśli nasza historia BIK jest pozytywna a ocena wysoka, to nie ma najmniejszego sensu pozbywać się takich informacji z systemu. Zabieg ten jest opłacalny dla osób, którym zdarzyło się potknąć przy spłacaniu kredytów a ich scoring BIK jest niski i nie pozwala na zaciągnięcie kolejnego kredytu. Wtedy warto zainteresować się możliwością usunięcia danych z BIK.

Widoczność w BIK

Najlepiej pomyśleć o kwestii widoczności w BIK już w momencie podpisywania umowy z bankiem. Jeśli nie zainteresujemy się tą kwestią, to informacje na temat nas samych i naszego kredytu znikną po zakończeniu spłacania go. Jednak jak już wspomnieliśmy, pozytywna historia kredytowa buduje wiarygodność kredytobiorcy w oczach banku, więc nie warto się jej pozbywać, czyli usuwać BIK. Mamy możliwość, zawierając umowę z pożyczkodawcą, zaznaczyć opcję, która sprawi, że dane będą widoczne w BIK również po zakończeniu spłacania kredytu. Pozwala ona decydować o tym, jak długo nasze dane będą widoczne w BIK, jednak okres ten nie może być dłuższy niż 5 lat. Zgoda może być także cofnięta w każdym dowolnym momencie.

Kiedy nie ma możliwości wykreślenia się z BIK

Jedyną sytuacją, kiedy nie ma możliwości decydowania o obecności naszych danych w BIK – a tym samym usunięcia z BIK – jest ta, kiedy znacząco spóźnimy się ze spłatą długu. Wtedy dane w BIK mogą być przechowywane bez naszej zgody, jednak nie dłużej nić 5 lat od daty spłaty całości zobowiązania. Tak więc po upływie 5 lat czyszczenie historii w BIK odbywa się automatycznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here