Drewniana podłoga kojarzy nam się z elegancją, prostotą i pięknem. Wchodząc do pomieszczenia wyłożonego drewnem, czujemy ciepły klimat i przytulność. Czy jednak gra jest warta świeczki? Skąd w ogóle takie pytanie?
Pielęgnacja drewnianej podłogi
Okazuje się, że podłoga drewniana żeby pięknie się prezentowała wymaga sporych zabiegów pielęgnacyjnych. Im lepiej będziemy o nią dbać, tym dłużej posłuży nam bez zarysowań, bez zmatowień. Dzięki odpowiedniej konserwacji w podłodze nie zagnieżdżą się niechciani mieszkańcy, tacy jak korniki, grzyby, pleśń. Poza tym, używając odpowiednich środków zabezpieczymy posadzkę przed wygięciami, przebarwieniami czy wilgocią. Nieodzownym sposobem pielęgnacji, oprócz regularnego czyszczenia jest okresowa impregnacja. Używa się do tego specjalnych preparatów, na przykład oleju pielęgnacyjnego. Olej wnika w środek drewna, zabezpiecza je od środka, od zewnątrz oraz podkreśla jego naturalny kolor. Istotne jest, żeby nie zniszczyć warstwy zewnętrznej, dlatego potrzebne jest regularne czyszczenie, aby nie zostały na niej śmieci, które mogą powodować zarysowania. Okazuje się, że nie powinno się używać uniwersalnych środków czyszczących. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich do danej powierzchni środków. Dzięki temu nie doprowadzimy do zmatowienia powierzchni. Poza tym drewnianej podłodze nie służy duża ilość wody, dlatego lepiej myć ją wilgotnym mopem lub szmatką. Dzięki temu nie doprowadzimy do zniszczenia drewna.
Zalety drewnianej posadzki
Dzięki regularnemu czyszczeniu, pielęgnacji i konserwacji drewniana podłoga będzie wiele lat wyglądała jak nowa. Poza tym drewno ma tę zaletę, że nawet ryski, zadrapania, zmatowienia nadają pomieszczeniu naturalnego uroku. Jeśli jednak nie odpowiada nam takie naturalne zniszczenie, to możemy zdecydować się na cyklinowanie podłogi. To jest kolejna zaleta wyboru tego rodzaju podłogi. Nie musimy zrywać całej posadzki, zaczynać zajmującego czas i pieniądze remontu. Co więcej, nawet jeśli podjęliśmy decyzję o remoncie mieszkania, to drewniana podłoga będzie pasować do każdego stylu urządzonego wnętrza: nowoczesnego, klasycznego, vintage, loftowego, industrialnego, minimalistycznego, skandynawskiego, retro czy rustykalnego. Jak możemy przeczytać na stronie producenta podłóg dębowych domdebu.pl drewno jest świetnym izolatorem ciepła, co sprawia, że nawet zimą przyjemnie chodzi się po takiej podłodze. Co więcej, bardzo dobrze wygłusza hałas, co jest szczególnie cenne dla kogoś, kto mieszka w blokach lub dużych kamienicach. Do drewnianej podłogi zawsze wpasuje się dywan, będzie doskonałym uzupełnieniem dekoracji w salonie lub sypialni.
Jakie są rodzaje drewnianej podłogi?
Najprostszą opcją jest mozaika lub drewniane panele. Co prawda, nie można ich raczej cyklinować, ale za to dosyć prosto się je montuje. Mozaika jest dosyć cienkim, ale ładnym drewnem, a zaletą paneli jest to, ze są fabrycznie ładnie wykończone. Z kolei drewniane deski muszą być zamontowane przez fachowca, bo jeśli nieodpowiednio się to zrobi, to za każdym razem, gdy będziemy chodzić po podłodze, będziemy słyszeć skrzypienie pod nogami. Dzięki deskom, w zależności jak się je ułoży, można optycznie wydłużyć lub poszerzyć pomieszczenie. Najbardziej popularnym rodzajem drewnianej podłogi jest parkiet. Są różne metody produkcji parkietu i w zależności od grubości jego warstw, cena jednego parkietu od drugiego, może bardzo się różnić. Parkiet, podobnie jak deski, dzięki grubej warstwie drewna, można wiele razy odświeżać za pomocą cyklinowania.
Drewniana podłoga sprzyja osiągnięciu elegancji w pomieszczeniu. Nadaje przytulności i ciepła. Żeby służyła nam przez wiele lat, to wymaga regularnej pielęgnacji i impregnacji, ale choćby tylko, ze względu na efekt, który gwarantuje, jest warta tych czasochłonnych zabiegów.