Dostęp do wody pitnej jest istotny w wielu placówkach, zwłaszcza w lecie. Niektóre budynki użyteczności publicznej stawiają dystrybutory wody w przestrzeni wspólnej. Jest to dość praktyczne rozwiązanie, jeśli w takim miejscu przebywa dużo ludzi. Zazwyczaj z wodą w butlach spotykamy się w placówkach medycznych, w wielkich korporacjach oraz w mniejszych firmach. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ koszt jednego litra takiej wody jest dużo mniejszy niż wody butelkowanej. Ważny jest też aspekt ekologiczny tej inwestycji.
Dystrybutory (https://www.aquasolution.pl/12-dystrybutory-wody) są zazwyczaj o pojemności dwudziestu litrów, są wielokrotnego użytku. Odbiera je firma, od której dzierżawimy urządzenia. Odpadają nam więc plastikowe śmieci, które zwykle każdy pracownik wyrzuca do zwykłego kosza na śmieci. Woda z dystrybutora jest wysokiej jakości, może być wodą źródlaną albo mineralną, są też wody gazowane. Zazwyczaj woda w takim zbiorniku oczyszczana jest za pomocą filtrów węglowych. Nowoczesne firmy oczyszczają wody przez membrany za pomocą zjawiska jakim jest osmoza. Woda osmotyczna jest częściowo pozbawiona soli, ma to znaczenie, gdy taką wodę gotujemy na przykład na herbatę albo kawę. Więcej o osmozie oraz procesach jej towarzyszących przeczytasz z bloga – https://prostozkranu.pl/blog/jak-dziala-proces-odwroconej-osmozy-n6
Woda częściowo oczyszczona z jonów powoduje, że napój smakuje inaczej, nie ma żadnego posmaku, w czajniku nie wytrąca się kamień, więc nie trzeba go tak często odkamieniać. Należy pamiętać, że nie powinno się pić całkowicie pozbawionej jonów wody, jest to niezdrowe dla organizmów i może powodować ubytki minerałów z ciała człowieka. Do butli mogą być stosowane zmiękczacze wody, sprawiają, że woda jest lepszej jakości.
Uzdatnianie wody jest głównie stosowane, jeśli chcemy pić wodę z kranu, specjalne filtry założone w naszej instalacji wodnej sprawiają, że woda pozbawiona jest zapachu chloru i jest smaczniejsza. Nie w każdym miejscu opłaca się stawiać dystrybutory, nie są polecane do miejsc słonecznych. Butle wymienia się zazwyczaj, kiedy skończy się w nich woda, dlatego im więcej osób z nich korzysta, tym woda jest świeższa. Woda nie powinna stać długo w dystrybutorze, bo może tracić swoje właściwości.