kalkulator pożyczki

Pewnie stwierdzenie, że każdy z nas spotkał się z życiu z sytuacją braku gotówki, nie będzie obarczone dużym błędem. I jednocześnie odpowiedzią na taką sytuację była konieczność zaciągnięcia pożyczki. Niby nic nowego i nic złego. Ale tak nie do końca. Rozwój technologiczny, rozwój systemu bankowego oraz systemów pożyczkowych pozabankowych spowodował też konieczność dokładnego analizowania każdej umowy, jaką chcielibyśmy zawrzeć.

Jeśli potrzebujemy gotówki, to gdzie szukać pomocy?

Najlepiej i najtaniej oczywiście, poszukać u znajomych i rodziny. To najpewniejsze źródło pożyczki bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niestety, nie zawsze i nie każdy ma taką możliwość. I przyczyn może być tu wiele. Kogoś po prostu nie stać na to, zraził się, nie lubi nas. Można by tak jeszcze dużo wymieniać. I dotyczy to zarówno rodziny, jak i naszych znajomych. Jeśli zatem nie tutaj, to gdzie szukać pomocy? Pozostaje nam wówczas szeroko pojęty system bankowy i parabankowy.

Co lepiej wybrać, bank czy firmy parabankowe?

To tak naprawdę zależy od naszej sytuacji gospodarczej. Jeśli mamy w pełni udokumentowane źródła naszego dochodu, jesteśmy i byliśmy dla systemu bankowego zawsze wiarygodni, mamy ewentualnie majątek nieruchomy mogący stanowić zabezpieczenie kredytu – wówczas system bankowy jest dla nas. Oferta banków jest bardzo szeroka, od pożyczki drobnych kwot, po kredyty wielotysięczne. Różnice będą tutaj w tak zwanych szczegółach. Warto wtedy wykorzystać kalkulator pożyczki, który pozwoli nam bezproblemowo porównać oferty wielu banków.

kalkulator

A co jeśli nie spełniamy kryteriów bankowych?

Przecież jest wielu ludzi, którzy nie potrafią w sposób przejrzysty dla banku udokumentować swoich dochodów, którzy mieli w przeszłości pewne poślizgi w regulowaniu zobowiązań bankowych. Są też tacy, którzy z rożnych przyczyn trafili na tak zwaną „czarną listę” dłużników. Dla nich alternatywnym rozwiązaniem jest wówczas skorzystanie z systemu pożyczkowego oferowanego przez firmy parabankowe. Oczywiście każda z tych firm będzie miała swoje wymogi i ograniczenia, jednak bez trudu powinniśmy coś dla siebie znaleźć.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy pożyczki?

Każda taka umowa składa się z wielu istotnych elementów. Należy je rzeczywiście dokładnie przeanalizować i sprawdzić, czy coś nas nie zdziwi w przyszłości. Na pewno takim czynnikiem są prowizje. Powinniśmy jasno znać ich wysokość, sposób naliczania, sposób spłaty. Powinno nas też zainteresować, czy są przypadki, w których doliczana będzie dodatkowa prowizja. Czy na przykład wydanie zaświadczenia o posiadanym zobowiązaniu, wcześniejsza spłata zobowiązania, zmiana warunków – czy któraś z tych sytuacji nie spowoduje naliczenia dodatkowej prowizji. A jeśli tak, to w jakiej wysokości.
Kolejnym istotnym elementem będą odsetki od pożyczonej kwoty, czyli koszt pożyczki. Nad tym elementem również warto się pochylić i sprawdzić jak są naliczane. Czy stopa procentowa jest stała przez cały czas trwania umowy pożyczki, czy też zmienna. Jeśli zmienna, to od czego uzależniona jest zmiana. Czy te czynniki zmiany są jasno określone, czy też jest to czyjeś „widzimisię”. To wszystko powinno mieć wpływ na nasz wybór najkorzystniejszej dla nas oferty pożyczki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Jest jeszcze dużo elementów, które powinny mieć wpływ na naszą ocenę pożyczki. Choćby tak często obecnie stosowane ubezpieczenie pożyczki. Firma czy bank, oferujący nam pożyczkę, często sam się asekuruje, zawierając polisy ubezpieczeniowe. Tyle, że koszt tych polis przerzucany jest na pożyczkobiorcę. Warto też nad tym się pochylić i poczytać w jakim zakresie i kiedy następuje odpowiedzialność ubezpieczyciela. Ponadto interesować nas powinny dodatkowe elementy, takie jak forma spłaty i terminy, konieczność bądź nie zakładania kont i tak dalej.

pożyczka

Jak realnie porównać oferty pożyczki?
Stosunkowo najlepszym rozwiązaniem jest tutaj internet i znaleziony tam kalkulator pożyczki. Zwróćmy jednak uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze spójrzmy ile elementów oferty pożyczkowej tenże kalkulator bierze do oceny. Po drugie, czy jest on rzeczywiście niezależny, nie sponsorowany przez żadną instytucję finansową.

Czy bać się pożyczki?
Oczywiście, że nie. Wiadomo, że pożyczkę trzeba oddać i zawsze istnieje pewien stopień ryzyka niemożności spłaty. Ale z góry nie można przecież zakładać złych rozwiązań. Ponadto, nawet gdy dotkną nas niespodziewane kłopoty ze spłatą pożyczki, zawsze można z finansującą nas instytucją rozmawiać i szukać jakichś alternatywnych rozwiązań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here