Jak oznakować teren prywatny

Każdy właściciel prywatnej posesji ma prawo do ochrony własnego mienia. Podstawą takich działań jest oczywiście ogrodzenie działki na jej granicach, ale w celach informacyjnych bardzo często wykorzystuje się również tablice informacyjne. Te okazują się skuteczne w miejscach o intensywnej użyteczności, kiedy nie ma jasności w zakresie własności danego terenu albo kiedy staje się uciążliwe przekraczanie granicy działki przez osoby do tego niepowołane. Jakie tablice informacyjne w tym celu wybierać? Ich wybór jest szeroki.

Jak wygląda tablica informująca o terenie prywatnym?

Tablica, która ma informować o terenie prywatnym, musi być przede wszystkim dobrze widoczna. Najczęściej stosuje się taką w kształcie kwadratu bądź prostokąta. Dla podkreślenia ważności zamieszczanych na niej informacji tablica ma czerwoną obwódkę i białe tło, zaś czcionka jest czarna. Dzięki takiej grze kolorów staje się dobrze widoczna nawet z dużej odległości.

Rodzaje tablic informujących o terenie prywatnym są różne. W tej podstawowej wersji to tabliczka teren prywatny, a w tej rozszerzonej może pojawić się na niej także napis ze wskazaniem, iż wstęp na teren prywatny jest zabroniony. Na tablicy tego rodzaju czerwoną czcionką może być na niej naniesiony napis informujący o zakazie wjazdu lub wejścia. Tablice zakazujące wejścia to również takie, które informują o przebywaniu na terenie prywatnej posesji groźnych psów albo zainstalowanym systemie monitoringu.

Po co stosuje się tablicę „teren prywatny”?

Już sam napis „teren prywatny” jest informacją dla osób trzecich o zakazie wstępu, jeśli przebywanie na danym terenie nie zostało wcześniej uzgodnione z jego właścicielem. Co ważne, tego rodzaju tabliczki są stosowane nie tylko dla zachowania prywatności i spokoju, ale również po to, aby chronić przed ewentualnym zagrożeniem. Działki prywatne charakteryzują się różnym podłożem, mogą na nich działać duże maszyny, o których osoba nieznająca terenu nie posiada wiedzy. Istotne jest również to, że tabliczka informująca o zakazie wstępu na teren prywatnym jest swoistym zabezpieczeniem. To kolejna zaraz obok monitoringu czy systemu alarmowego metoda ochrony przed włamaniami, czy aktami wandalizmu.

Gdzie umieszcza się tablicę informującą o terenie prywatnym?

Tablica „teren prywatny” czy „teren prywatny-zakaz wstępu” musi być umieszczona w miejscu dobrze widocznym. Najczęściej tego rodzaju oznakowanie widnieje na ogrodzeniu posesji albo tuż przy wejściu na teren. Jeśli prywatna posesja jest nieogrodzona, znaki zaleca się montować w kilku miejscach, na jej granicach.

Tablica informująca o zakazie wejścia na teren prywatny może być powieszona na ogrodzeniu albo stanowić samodzielny znak. Należy dodać, że jej stosowanie nie jest obowiązkowe, natomiast jak najbardziej zalecane wszystkim właścicielom prywatnych terenów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here