Chwasty, czyli niepożądane rośliny, są bolączką chyba każdego plantatora kukurydzy.
W tym tekście skupimy się na odmianie jednoliściennej – wytwarzającej jeden liścień w okresie kiełkowania. Przykładem szczególnie groźnym dla upraw kukurydzy jest chwastnica jednostronna z rodziny wiechlinowatych, należąca do grupy archeofitów (nie była pierwotnie na terenie Polski) i zwana potocznie prosem dzikim, prosem japońskim lub prosówką. Rośnie ona dziko między innymi na przydrożach i brzegach wód. Problemy sprawia przede wszystkim w momencie pojawienia się w uprawach okopowych. Ekspansywna chwastnica jednostronna atakuje kukurydzę, odbierając jej niezbędną przestrzeń do rozwoju, a także dostęp do składników odżywczych zawartych w glebie. Skutkiem błyskawicznego rozprzestrzenienia się tego chwasta może być dramatyczne zmniejszenie plonów.
Jak radzić sobie z takimi chwastami jednoliściennymi w kukurydzy?
Wielu plantatorów w celu zwalczania chwastnicy jednostronnej przeprowadza zabieg herbicydowy na polu uprawnym. Jest to sprawdzona metoda pozbywania się tej niepożądanej rośliny. Z naszej strony polecamy wypróbować w trakcie oprysku chemiczny środek chwastobójczy Metodus 650 WG. Posiada on trzy substancje czynne – izoksaflutol (z grupy pochodnych izoksazoli), mezotrion (z grupy pochodnych trójketonów) i terbutylazyna (z grupy triazyn) – dzięki czemu oprócz chwastnicy jednostronnej likwiduje również określone gatunki chwastów dwuliściennych, na przykład komosę białą, gwiazdnicę pospolitą, samosiewy rzepaku i wiele innych. Metodus 650 jest środkiem o działaniu dolistnym i doglebowym, zaleca się jego użycie przedwschodowe. Obumarcie chwastów następuje po około dwóch tygodniach od dnia wykonania oprysku.
Ze środkiem Metodus 650 WG zarówno chwasty jednoliścienne w kukurydzy, jak i dwuliścienne nie mają szans. Zapraszamy do do skontaktowania się z nami w sprawie tego preparatu.