Odpowiednie obuwie w miejscu pracy zapewnia komfort, a także bezpieczeństwo. Dzięki niemu można uniknąć nieprzyjemnych kontuzji, ale również wypadków, które mogą na długi czas wyłączyć nas z wykonywania obowiązków. Dlatego zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, zwłaszcza w takich pracach, w których nie jest trudno o wypadek, powinni zainwestować w odpowiednie buty.
Sandały robocze
Sandały robocze najchętniej wykorzystywane są do pracy podczas upałów, ale również w ciepłych pomieszczeniach. Często noszone są przez osoby pracujące w ogrodach, niekiedy można dostrzec je na nogach pracowników agrocentrum czy sklepów budowlanych. Znajdują swoje zastosowanie również w szpitalach, ale nie rzadziej w dużych halach produkcyjnych czy magazynowych.
Swoją popularność zawdzięczają nie tylko temu, że obecnie ich design przykuwa uwagę, ale również praktyczności. Chronią stopy przed urazami, zapewniają wygodę i komfort użytkowania, a dodatkowo sprawiają, że stopy mają odpowiednią cyrkulację powietrza i nie pocą się, jak dzieje się to w przypadku pełnych butów.
Cechy dobrych sandałów roboczych
W cieplejsze dni, a także na halach, w których panuje dość wysoka temperatura, warto wyposażyć się w sandały robocze. Powinny spełniać odpowiednie wymogi, zgodne z danym stanowiskiem pracy, by mogły odpowiednio zabezpieczać stopę.
Sandały robocze można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to takie, które posiadają kompozytowy podnosek. Jest to niezwykle istotne w miejscach pracy, w których istnieje duże ryzyko zmiażdżenia stopy. Oczywiście tutaj warto zwrócić również uwagę na symbole, którymi są oznaczone, bowiem sandały z kompozytowym podnoskiem mogą mieć oznaczenie S lub P. Te pierwsze są zupełnie bezpieczne i wytrzymują nacisk 200 J, a także siłę ściskania o wartości 15 kN. Te drugie z kolei są nieco mniej odporne, niemniej jednak również spełniają swoją funkcję ochronną.
Oczywiście, istnieją również sandały robocze bez kompozytowego podnoska, które są przydatne w miejscach pracy, w których nie ma zagrożenia zmiażdżeniem.
Przy wyborze sandałów roboczych warto również zwrócić uwagę, czy są sznurowane, wsuwane, czy też zapinane na rzepy. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem są oczywiście rzepy, bo pozwalają na szybkie założenie, jak i zdjęcie butów.
Istotnym elementem są również podeszwy, które powinny być wytrzymałe i odporne na ewentualne przedziurawienie na przykład gwoździem. Dodatkowo podeszwa powinna być antypoślizgowa i zapewniać wygodne ułożenie stopy.
A może pełne buty robocze?
Alternatywą dla sandałów roboczych są oczywiście pełne buty robocze. Stanowią równie skuteczną ochronę podczas wykonywania prac mogących skutkować urazem.
Oczywiście ze względu na to, że sandały robocze posiadają duże otwory wentylacyjne, mogą nie sprawdzić się przy pracy ze żrącymi cieczami, które podczas wypadku z łatwością przedostaną się do ciała. Z tego względu do takich zadań zalecane są pełne buty, odporne na działanie żrących substancji.