wspólność ustawowa majątkowa małżeńska

Jeśli chodzi o termin, jakim jest wspólność ustawowa majątkowa małżeńska, warto wiedzieć, iż dotyczy to ustroju majątkowego, w którego skład wchodzą takie elementy, jak:

  • wynagrodzenia za pracę oraz dochody z działalności gospodarczej małżonków,
  • dochody z majątku wspólnego, jak i osobistego każdego ze współmałżonków,
  • środki na rachunkach otwartych w banku, jak i osobistych rachunkach,
  • składki zewidencjonowane na subkontach, które są wskazane w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 roku.

Można śmiało powiedzieć, że wspólność ustawowa majątkowa małżeńska obejmuje praktycznie wszystkie dochody gospodarstwa domowego, jakie są osiągane w czasie trwania związku małżeńskiego, pod warunkiem że nie została sporządzona intercyza, np. w dniu zawarcia związku małżeńskiego. Wszelkie rzeczy nabyte, które są objęte terminem wspólność ustawowa majątkowa małżeńska, należą do obydwojga małżonków.

Wspólność ustawowa majątkowa małżeńska a ograniczenia

Warto zaznaczyć, że w ramach wspólności majątkowej małżonków istnieją pewne ograniczenia, gdyż konkretne osoby nie mogą rozporządzać udziałami, które w razie ustania związku małżeńskiego przypadałyby na poczet tej drugiej osoby. Oznacza to, że po zakończeniu związku małżeńskiego ze wspólnotą majątkową, konieczne jest sądowe ustalenie podziału majątku wraz z ustanowieniem rozdzielności majątkowej.

Adwokat – podział majątku Warszawa. Czy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Nie wiesz, czy jest Ci potrzebny adwokat? Podział majątku – Warszawa to częsty problem wielu byłych małżonków lub tych, których sprawa rozwodowa jest jeszcze w toku postępowania. Dobry adwokat podział majątku Warszawa zrealizuje tak szybko, jak tylko to możliwe, np. z użyciem mediacji oraz reprezentowaniem stron postępowania przed sobą, a także ewentualnie przed sądem. Zarządzanie majątkiem wspólnym po zakończeniu związku małżeńskiego byłoby dość skomplikowane, dlatego najczęściej wraz ze sprawą rozwodową toczy się jednocześnie postępowanie o podział majątku wraz z ustaleniem praw do konkretnych części majątku, np. nieruchomości lub pojazdów.

Aby jak najsprawniej dokonać podziału majątku, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego adwokata. W ten sposób zyskasz nie tylko doradztwo prawne, pomoc w zakresie mediacji, ale także reprezentanta własnych interesów przed sądem i stronami postępowania, co może być kluczowe do osiągnięcia porozumienia i pozytywnego zakończenia sprawy o podział wspólnego majątku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here