Transakcje CFD

Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na inwestowanie w kontrakty CFD, jednak czy faktycznie w tym przypadku zalety bija na głowę wszelkie wady i warto zainteresować się tym rozwiązaniem? W poniższym artykule odkryjemy całą prawdę o Contract For Difference, czyli najprościej mówiąc kontrakcie na różnice kursowe.

Zacznijmy od tego co kryje się za tajemniczo brzmiącym skrótem CFD… Jest to nic innego, jak transakcja (umowa) zawierana pomiędzy stronami, które zobowiązują się do rozliczenia sumy pieniędzy, która równa jest różnicy między ceną otwarcia, a ceną zamknięcia danej pozycji. Na co dzień tego typu kontrakty wykorzystywane są zarówno w transakcjach wzrostowych, jak i spadkowych kursów walut, co więcej z uwagi na fakt, że transakcje CFD uznawane są za pochodne instrumenty finansowe, pozwalają one inwestorom Forex na wykorzystywanie ruchów cen instrumentów bazowych bez konieczności ich posiadania. 

Zalety kontraktów CFD 

Dźwignia finansowa

Niewątpliwą zaletą jaką gwarantują transakcje CFD jest dźwignia finansowa, a więc możliwość dokonania naprawdę dużej inwestycji przy jednocześnie niewielkim wkładzie kapitału. W tym przypadku wysokość wymogów depozytu zabezpieczającego dla jednego kontraktu CFD jest nieporównywalnie mniejsza od jego faktycznej wartości. 

Alternatywa, której warto się przyjrzeć z bliska 

Kontrakty CFD są godną rozważenia alternatywą dla popularnych kontraktów futures, które są znacznie mniej elastyczne. W porównaniu do futures CFD charakteryzują się znacznie mniejszą wielkością kontraktu, a także depozytu zabezpieczającego. Dobrym przykładem jest chociażby popularny kontrakt E-mini, w przypadku którego depozyt zabezpieczający sięga wysokości ok. 8 tys. dolarów, podczas gdy korzystając z CFD wynosi on zaledwie 175 USD.

Prostota i intuicyjność instrumentu 

CFD nie wymaga od inwestora żadnych tajemnych umiejętności – proces zakupu CFD jest niemal identyczny, jak zakup tradycyjnych akcji. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku występują różnice dotyczące zajmowanych pozycji i tak oto jeżeli inwestor kupuje CFD, to wówczas zajmuje długą pozycję oraz spekuluje na wzrost cen, natomiast przy sprzedaży zajmowana jest krótka pozycja i spekulowane są spadki cen aktywa bazowego. 

Wady CFD 

Niestety, również w świecie inwestycji nie ma rozwiązań bez wad – na szczęście w przypadku CFD nie są one aż tak dotkliwe i dzięki umiejętnie opracowanej strategii działań można całkowicie uniknąć wszelkich stresujących konsekwencji. 

Jedną z wad Contract for Difference jest kwestia odsetek, które inwestor zmuszony jest zapłacić, gdy przetrzymuje otwartą pozycję na kolejny dzień. A skoro mowa o odsetkach jest tutaj również dobra wiadomość: Inwestor może je nie tylko płacić, ale również OTRZYMYWAĆ. Kolejną wadą jest CFD jest wcześniej także dźwignia finansowa, która w zależności od przebiegu sytuacji może być również zaletą – wszystko zależy od tego, jak rozwija się pozycja. 

Chciałbyś spróbować swoich sił w handlu CFD? Szukasz nagradzanej platformy, która może poszczycić się niskimi prowizjami? Wypróbuj Saxo Bank – co to takiego i na jakich zasadach działa? Więcej znajdziesz tutaj

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here