Dlaczego chętnie kupujemy za granicą

Według statystyk klienci często wybierają się poza obszar Polski w celu nabycia produktów biżuteryjnych, elektronicznych oraz kosmetycznych. Zakupowa turystyka nasila się w okresie sezonowych wyprzedaży. Dlaczego zagraniczne sklepy są bardziej atrakcyjne dla Polaków niż krajowe punkty handlowe?

Przyczyny zakupów

Produkty sprowadzane do RP bardzo często mają nałożoną podwójną marżę producencką. Klienci wolą więc wybrać się za granicę, by nie przepłacać za potrzebne produkty. Kolejnym aspektem, mającym wpływ na preferencje zakupowe konsumentów, jest ograniczona dostępność ekskluzywnych towarów. Najpopularniejszym krajem wybieranym przez polskich klientów jest Wielka Brytania. Ponad dwadzieścia procent klientów decyduje bowiem o wyjeździe do Londynu w celach zakupowych. W Wielkiej Brytanii dostępne są ekskluzywne butiki oraz tanie sklepy sieciowe. Znaleźć w nich można ubrania, które ciężko dostać w polskich punktach handlowych. Klienci mogą ponadto skorzystać z atrakcyjnych obniżek cenowych. Polscy konsumenci mają przeświadczenie, iż zagraniczne wyroby wyróżniają się świetną jakością. W świadomości społeczeństwa od wielu lat funkcjonuje bowiem mit o niezawodnej skuteczności zachodnich produktów chemicznych oraz kosmetyków. Polacy często wybierają się również do Niemiec, by nabyć auto. Wierzą oni, że pojazd zakupiony w zachodnim kraju będzie im dłużej służył niż samochód oferowany przez polskiego handlarza.

Sklepy internetowe

Chęć nabycia potrzebnego produktu nie zawsze wiąże się z koniecznością wyjazdu poza granice RP. Polacy bardzo często realizują bowiem swoje zakupy za pośrednictwem portali internetowych. Najwięcej produktów sprowadzanych jest z Chin. Ponad połowa konsumentów robi bowiem zakupy w tym kraju. Za chińskie produkty, użytkownicy najczęściej placą przy użyciu płatności online. Należy jednak zaznaczyć, iż wiele wyrobów ma słabą jakość. Polscy klienci często robią również zakupy w niemieckich, brytyjskich oraz amerykańskich sklepach internetowych. Powszechnie funkcjonujący mit o wysokich cenach produktów w tych krajach nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. W USA często można kupić tańszą niż w Polsce elektronikę. Dodatkową korzyścią są wysokie obniżki cenowe w ramach Black Friday.

Zakupy za granicą stanowią rozwiązanie wybierane przez wielu Polaków ze względu na dostępność i atrakcyjność produktów. W przypadku sklepów internetowych należy jednak pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z zasadami sprzedaży i wysyłki towaru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here