Czy warto inwestować we własne maszyny do obróbki CNC

Obróbka CNC to nowoczesny proces technologiczny, który umożliwia precyzyjną pracę na odpowiednim materiale, według wpisanych w system parametrów. Tego rodzaju proces obejmuje między innymi obróbkę skrawaniem, gięcie blach oraz cięcie blach. Na czym właściwie polega obróbka CNC?

Co to jest CNC?

Nazwa CNC to skrót, który oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Mówiąc więc w uproszczony sposób, chodzi o to, że automatycznie działające maszyny dostają podane dane w postaci kodu. Po wprowadzeniu tych zakodowanych danych, dotyczących między innymi kształtu i wymiaru produktu, maszyna wykonuje podane zamówienie. Między innymi maszyny do cięcia laserowego posiadają system sterowania CNC. Korzystanie z maszyn laserowych CNC daje wiele korzyści.

Korzyści z korzystania maszyn CNC

Dzięki cięciu laserowemu można stosować produkcję wielkoseryjną. Wynika to z tego, że jeśli proces cięcia laserem jest zaprogramowany, to można go odtworzyć. Co więcej, bez względu na ilość zamówienia, detale mają ten sam kształt, wzór, wymiar. Cięcie laserem marki Kelmet zapewnia więc precyzyjne wykonanie każdego, nawet skomplikowanego detalu. Dzięki tego rodzaju obróbce można wykonać bardzo małe elementy i detale. Materiały, na których następuje proces cięcia są maksymalnie wykorzystane, co minimalizuje ilość ubytków. Laser, dzięki temu, że precyzyjnie trafia na wyznaczony obszar, sprawia, że ryzyko uszkodzeń obrabianego materiału jest bardzo niskie. Zaletą cięcia laserowego jest także fakt, że obrabiane krawędzie są idealnie gładkie, nie wymagają wykonania kolejnych etapów wykończeniowych i końcowych. Jeśli tylko zakończy się proces cięcia, to produkty można od razu użytkować. Wycinarką laserową można ciąć takie materiały jak miedź, stal, aluminium, mosiądz, szkło, akryl, drewno lub plastik. Wyjątkową zaletą maszyn do cięcia laserem jest nie zużywanie się głowicy. Dzięki temu nie trzeba jej regularnie wymieniać, co wpływa na dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki temu, że głowica jest nieawaryjną częścią maszyny, to zamówienie i jego realizacja wykonane zostaną w wyznaczonym i zaplanowanym czasie.

Posiadanie własnego parku maszynowego

Własny park maszynowy wymaga sporej przestrzeni. Chodzi o to, żeby tak ustawić maszyny, aby swobodnie można było przy nich pracować. Zaletą maszyny do cięcia laserem jest to, że nie wymaga ona do obsługi wielu ludzi. Wystarczy wykwalifikowany, przeszkolony pracownik, który będzie znał właściwości i możliwości maszyny oraz będzie potrafił wprowadzić dane zamówienia w postaci kodu alfanumerycznego. Jego zadaniem będzie również kontrolowanie czy parametry końcowego produktu odpowiadają danym, które znajdują się na zamówieniu. Jeśli firma posiada własną maszynę do cięcia laserem, to ma możliwość wykonania własnego projektu produktu, a następnie obserwowania, jak wycinarka laserowa produkuje gotowy towar. Inną zaletą posiadania własnej maszyny jest fakt, że w razie potrzeby można przebudować ustawienia narzędzi i dostosować się do potrzeb klientów. Jest to szczególnie cenne, gdybyśmy zechcieli dodatkowo przyjmować zlecenia zewnętrznych firm. Otworzy to przed naszym przedsiębiorstwem możliwości powiększenia zysku. Żeby jednak powiększyć swój park maszynowy, trzeba dobrze przeanalizować wszystkie koszty. Maszyna do cięcia laserem z systemem sterowania CNC jest bardzo kosztownym sprzętem. Gdybyśmy mieli z niej korzystać tylko sporadycznie albo bardzo rzadko, to być może lepszą opcją byłoby zlecanie wykonania konkretnego zamówienia firmie zewnętrznej. Dzięki temu pozostaje nam miejsce na hali produkcyjnej oraz pieniądze na sprzęt, który będzie częściej i lepiej użytkowany. Tym bardziej jeśli firma miałaby zaciągnąć kredyt na zakup maszyny, to warto kupić taką, która będzie firmie przynosić spore zyski.

Szkolenie pracownika do obsługi maszyny

Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw firma decyduje się na zakup maszyny do cięcia laserem, to dobrze jest profesjonalnie przeszkolić pracownika, żeby potrafił maksymalnie wykorzystać możliwości maszyny. Dzięki różnym dofinansowaniom państwowym, można stworzyć nowe stanowisko pracy w zawodzie operator CNC. Inwestycja w podwyższanie umiejętności pracownika jest bardzo opłacalnym krokiem, ponieważ sprawi, że firma zyskuje coraz szersze pole działania na zmieniającym się technologicznie rynku produkcyjnym.

Gdyby więc powrócić do pytania, czy warto inwestować w maszyny do obróbki CNC? Warto, jeśli nie będzie się korzystać z maszyny tylko sporadycznie. Jeśli chcemy skupić się na ukierunkowaniu działalności na przykład na profesjonalne cięcie laserem, to dobrze jest zainwestować w dobrej jakości maszynę. Sprawi ona, że staniemy się niezależną firmą, która dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, będzie oferować produkty najwyższej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here