Niektórzy twierdzą, iż wykupienie polisy na życie to absolutna konieczność, a inni są zdania, iż to przesadna zapobiegliwość. Czym tak naprawdę jest ubezpieczenie? Czy warto je wykupić? Jak wybrać dobrą polisę na życie?

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Należy podkreślić, że pod pojęciem ubezpieczenie na życie może kryć się bardzo wiele. Czasami oznacza ono odszkodowanie wypłacane bliskim po śmierci ubezpieczonego, a innym razem zabezpieczenie przed wypadkiem, czy chorobą. Stąd też wybór odpowiedniej oferty nie jest prosty. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o główne potrzeby i dostosować do nich wybór właściwego pakietu.

Jak wybrać dobrą polisę na życie?

Podejmując decyzję dotyczącą polisy, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:

• dystrybucja odszkodowania – w ramach danego pakietu ubezpieczenia klientowi przysługuje odszkodowanie o określonej kwocie. Jednakże kwota ta może być rozdysponowana w różny sposób. Należy sprawdzić, jaka jej część jest przeznaczona na odszkodowanie po śmierci, a ile na wsparcie w czasie życia.
• łączna kwota odszkodowania – pierwszą rzeczą, jaka interesuje klientów firm ubezpieczeniowych jest łączna wysokość odszkodowania. Porównując ją z wysokością składki łatwiej ocenić, czy dana oferta jest atrakcyjna
• kruczki prawne – dokładne czytanie umowy ubezpieczenia to kwestia kluczowa. Rzecz w tym, iż wiele mniej zaufanych firm umieszcza w niej rozmaite kruczki prawne. Wykorzystując je, ubezpieczyciele unikają nieraz obowiązku wypłacenia odszkodowania czy też pomocy w razie wypadku. Dlatego też lepiej korzystać z usług znanych firm, którym można zaufać. Warto również pokazać umowę prawnikowi, który oceni, czy jest ona uczciwie napisana
• zakres świadczonych usług – jak wspomniano, różnorodność ofert wśród ubezpieczycieli jest bardzo duża. Zastanawiając się, jak wybrać dobrą polisę na życie, warto wziąć pod uwagę, jaki jest zakres usług świadczonych w ramach danego pakietu. Czy ubezpieczyciel oferuje coś więcej niż tylko wypłatę gotówki rodzinie zmarłego? Czy bliscy ubezpieczonego mogą liczyć na jakieś dodatkowe wsparcie? Jak wygląda kwestia odszkodowań w czasie życia klienta?
• tempo wypłaty odszkodowania – niemniej istotną kwestią od powyższych jest czas, w jakim ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Rodzina opłakująca zmarłego zwykle potrzebuje wsparcia natychmiast. Organizacja pogrzebu pochłania wysokie kwoty. Ponadto, jeżeli zmarły jest jedynym żywicielem rodziny, po jego odejściu zostaje ona bez środków do życia. Niewątpliwie, szybkie tempo wypłaty odszkodowania jest również ważne w przypadku odszkodowań wypłacanych za nieszczęśliwe wypadki w czasie życia ubezpieczonego.
• forma kontaktu – będąc w rozpaczy po odejściu bliskiej osoby, trudno jest się pozbierać, aby załatwić wszelkie sprawy związane z pogrzebem, samym ubezpieczeniem itd. Dlatego też ubezpieczyciel powinien maksymalnie uprościć wypłatę odszkodowania, jak i procedurę zgłoszenia zdarzenia. Dzisiaj niemal normą stała się możliwość wysyłania zgłoszeń przez internet.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here