niedziela, marzec 26, 2023

Inwestuj w 2023 roku – budowa nieruchomości biurowych

0
budowa nieruchomości biurowych

Sposobów na inwestycje w obecnym klimacie gospodarczym jest niezwykle dużo, jednak nie wszystkie one są w stanie przynieść osobie zainteresowanej tak wysoki zwrot z poczynionego wkładu finansowego jakiego mógłby się on spodziewać.

Koszule męskie z Modini.pl – idealne stylizacje dla każdego mężczyzny

0
Koszule męskie z Modini.pl

Nie lubisz zakupów, a jednocześnie jesteś zmęczony niską jakością ubrań i wciąż poszukujesz idealnego sklepu? Niestety, w dzisiejszych czasach ogromny wybór produktów staje się przekleństwem. Co z tego, że mamy do dyspozycji tyle salonów mody, skoro większość z nich prezentuje ubrania niskiej lub średniej jakości? Spokojnie – jest na to sposób. Zdecyduj się na koszule męskie z Modini.pl. Ten jeden sklep odpowie na wszystkie twoje potrzeby. Dostępne w nim ubrania charakteryzują najlepsze materiały i wygląd dostosowany do obecnych trendów.

Elegancka odzież męska (i nie tylko)

Szykowne, męskie kreacje to nie tylko garnitury i smokingi. Wielu mężczyzn lubi wyglądać elegancko każdego dnia, niezależnie od okazji. Koszule męskie z Modini.pl będą dla nich idealnym rozwiązaniem. Przedstawiciele salonu współpracują bowiem wyłącznie z uznanymi producentami marek odzieżowych. Ich produkty są wykonane w większości z bawełny, która zapewni ci codzienny komfort użytkowania i swobodę ruchów. Oczywiście, projektanci zadbali także o wysokiej jakości dodatki. Koszule męskie z Modini.pl to tylko część bogatego asortymentu sklepu. Znajdziesz w nim także skórzane paski i szelki do spodni, obuwie, krawaty, muchy i spinki do mankietów. Oferta jest nieustannie rozwijana, dlatego na zakupy już teraz możesz wybrać się z partnerką i dziećmi. Żadne z was nie opuści salonu z pustymi rękami!

Co charakteryzuje koszule męskie z Modini.pl?

Koszule męskie z Modini.pl to wysoka jakość, duży wybór i różnorodność. W sklepie znajdziesz zarówno koszule typu slim, jak i regular, z klasycznym i krótkim rękawem. Wybieraj spośród wielu dostępnych wzorów, fasonów i rodzajów kołnierzyków.

Mamy jednak świadomość, że to właśnie duży wybór wywołuje niekiedy obawy klientów. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku zakupów dokonywanych przez Internet. Z jednej strony, gwarantują one dużą swobodę. Z drugiej jednak często wiążą się z koniecznością zwrotu towarów. Prezentowany na zdjęciu obiekt niejednokrotnie znacznie różni się wyglądem od tego, który oglądamy na żywo, po wyjęciu z paczki. Nie wspominając już o rozmiarówkach, które prezentują się inaczej w każdym spośród znanych nam sklepów. 

Robiąc zakupy w sklepie internetowym Modini, masz jednak do dyspozycji osobną tabelę rozmiarów dotyczącą każdej z dostępnych marek. Dokładne wymiary i zdjęcia podglądowe ograniczają ryzyko nietrafionych zakupów do minimum. Oczywiście, sklep oferuje także możliwość zwrotu lub wymiany towaru – wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz.

Na czym polega śledzenie przesyłek pocztowych?

0
rodzaje listów

Usługi pocztowe cieszą się nieustającym zainteresowaniem. Każdego dnia, miliony Polaków wysyła przesyłki zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Operator pocztowy umożliwia ich śledzenie, co z kolei pozwala w łatwy i szybki sposób na sprawdzenie aktualnego statusu przesyłki.

Jak w praktyce wygląda śledzenie paczki i czy każde rodzaje listów można zlokalizować? Co oznaczają statusy wyświetlane w momencie śledzenia paczki? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Rodzaje przesyłek, które można łatwo zlokalizować

Przesyłki polecone to powszechnie znany rodzaje przesyłek, które można śledzić. W zależności jednak od wybranego operatora, zdarza się, że także rodzaje listów niepoleconych zyskują unikalny numer, który umożliwia ich śledzenie.

Śledzenie przesyłek krajowych i zagranicznych

Przesyłka wyposażona w unikalny numer (zwany numerem śledzenia), po wpisaniu go na stronie operatora, pozwala na łatwe zlokalizowanie jej trasy podróży. Choć operator pocztowy zapewnia możliwość śledzenia przesyłek tak w kraju, jak i za granicą, to jednak w przypadku paczek oraz listów nadawanych poza grancie kraju aktualizacja wyświetlanego statusu przesyłki może się nieco wydłużyć. Na arenie międzynarodowej obsługiwana jest znacznie większa liczba przesyłek, niż w Polsce i nie w każdej sortowni paczek, przesyłka może mieć skanowany numer, a jedynie w ważniejszych punktach swojej drogi.

Co oznaczają statusy przesyłek?

Status przesyłki pozwala na zorientowanie się, gdzie akurat znajduje się nasza paczka i jak daleko jest od miejsca docelowego. Zasadniczo możemy spotkać się z następującym statusami wyświetlanymi po uaktywnieniu numery śledzenia:

 • Zarejestrowanie paczki w systemie — paczka już niebawem wyruszy w drogę.
 • Paczka w tranzycie — paczka jest transportowana pomiędzy punktami.
 • Paczka w magazynie/rozładunek — przesyłek znalazła się w centrum sortowania, skąd wyruszy w dalszą podróż.
 • Paczka w magazynie docelowym — przesyłka znajduje się już w głównej sortowni.
 • Przesyłka przygotowana do dostarczenia.
 • Paczka dostarczona.

Czy przesyłka może zostać doręczona?

Każdy   operator pocztowy pragnie, aby nadana przesyłka dotarła bez przeszkód do miejsca docelowego. Niestety czasami zdarza się, że nie obejdzie to się bez większych przeszkód lub wręcz nie jest możliwe. W takiej sytuacji oczywiście, przesyłka zostaje zwrócona do adresata.

W jakich sytuacjach doręczenie przesyłki nie jest możliwe? Najczęściej dotyczy to przesyłek, które:

 • mają niepoprawny lub niekompletny adres,
 • mają fikcyjny adres, a miejsce docelowe zwyczajnie nie istnieje,
 • zostały celowo nieodebrane (odmowa odbioru),
 • pomimo tego, że dane adresowe się zgadzają, to odbiorca nie przebywa pod danym adresem.

Dosyć częstą sytuacją jest także dostarczenie przesyłki do wskazanego miejsca odbioru, który nie jest adresem domowym i po którą, nikt się nie zgłasza.

Nowoczesna księgowość w innowacyjnym świecie

0
Nowoczesna księgowość w innowacyjnym świecie

W dzisiejszym cyfrowym świecie coraz ważniejsze dla firm staje się posiadanie dokładnego systemu księgowego do śledzenia swoich finansów. Firma z nierzetelnym systemem księgowym może nie być w stanie dokładnie śledzić swoich transakcji finansowych i może mieć kłopoty w przyszłości. Rachunkowość to proces pomiaru, rejestracji i przekazywania informacji finansowych o firmie, tak aby między innymi urzędy mogły się przyjrzeć, w jaki sposób zarządza ona swoimi pieniędzmi i czy powinna wprowadzać zmiany.

Co to jest księgowość?

Księgowość to proces rejestrowania transakcji finansowych i danych dotyczących aktywów, pasywów i działalności przedsiębiorstwa. Do informacji księgowych zalicza się między innymi takie rzeczy jak przychody, wydatki, koszty i dochody. Każde przedsiębiorstwo posiada system księgowy, w którym rejestruje transakcje finansowe. Informacje księgowe są przydatne na przykład dla kierownictwa, inwestorów i kredytodawców do oceny wyników finansowych przedsiębiorstwa oraz do celów podatkowych. Im lepiej i dokładniej prowadzona księgowość w firmie, tym mniejsze obawy związane z niespodziewanymi kontrolami urzędów analizujących sytuację finansową firmy, jej koszty oraz źródła dochodów i wydatków.

Ogólne zasady rachunkowości

Zasady rachunkowości to wytyczne, które kontrolują sposób, w jaki informacje są rejestrowane w systemie rachunkowości. Istnieje kilka ważnych zasad rachunkowości, których należy przestrzegać przy tworzeniu systemu rachunkowości przedsiębiorstwa. W dokumentacji księgowej niezbędne jest podanie czasu, w którym transakcja ma miejsce, kwoty transakcji, amortyzacji. Amortyzacja to proces zmniejszania wartości środka trwałego przez pewien czas, wynikający z zużycia (na przykład, komputer powinien być amortyzowany zgodnie z liczbą godzin, w których był używany). Przychody również powinny być rejestrowane w systemie księgowym. Przychody to pieniądze, które firma otrzymuje ze sprzedaży towarów i usług. W inną rubrykę dokumentów wpisuje się wydatki i zobowiązania. Kiedy firma bierze kredyt lub dokonuje sprzedaży produktu, który niesie ze sobą obietnicę dania klientowi czegoś w przyszłości, powstaje zobowiązanie. Niezbędnym do funkcjonowania firmy jest kapitał własny, który także obowiązkowo musi się znaleźć w zapiskach księgowych.

Jak korzystać z systemu księgowego?

Główną korzyścią z posiadania systemu księgowego jest to, że pozwala on przedsiębiorstwu śledzić jego finanse i oceniać jego wyniki. System księgowy powinien być tak zaprojektowany, aby był łatwy w obsłudze zarówno dla właściciela firmy, jak i dla księgowego. System księgowy będzie głównym źródłem informacji o sytuacji finansowej, powinien więc być łatwy w nawigacji, a informacje powinny być łatwo dostępne. Obejmuje to umieszczenie informacji w oczywistym miejscu, gdzie można je łatwo znaleźć. Nawet jeśli korzystamy z accounting services w Lublinie, to na własne potrzeby, trzeba będzie przemyśleć najpraktyczniejszy system zapisywania operacji księgowych.

Jakie jest najlepsze oprogramowanie księgowe dla Twojej firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania księgowego może sprawić, że Twoja firma będzie bardziej efektywna, wydajna i zyskowna. Po pierwsze, rozważ potrzeby swojej firmy. Czy oprogramowanie księgowe, które wybierzesz, będzie miało funkcje, których potrzebujesz, aby skutecznie prowadzić swoją firmę? Następnie należy rozważyć cenę. Czasami oprogramowanie księgowe, które rozważasz jest zbyt drogie dla możliwości finansowych biznesu albo może się okazać, że nie ma funkcji, których potrzebujesz lub że Twoja firma ich nie używa. Warto rozważyć ewentualne wsparcie w obsłudze, czy oprogramowanie księgowe, które wybrałeś je zapewnia. Po przeanalizowaniu różnych opcji, może się okazać, że lepsze rozwiązanie jest dostępne za mniejsze pieniądze.

Przydatne oprogramowanie księgowe

Oprogramowanie księgowe może być używane do wielu różnych celów. Firmy mogą używać oprogramowania księgowego do śledzenia wszystkich transakcji finansowych, takich jak przychody i wydatki. Jednym z popularnych zastosowań oprogramowania księgowego jest przetwarzanie listy płac. Oprogramowanie to może pomóc firmom w zarządzaniu całym procesem płacowym, w tym przetwarzaniu potrąceń podatkowych i płatności. Właściciele firm mogą również uznać za przydatne oprogramowanie księgowe do śledzenia ich własnych finansów osobistych. W ten sposób mogą zobaczyć, jak ich wydatki porównuje się do ich dochodów i zaplanować lepiej na przyszłość.

Dokładne zapisy księgowe minimalizują ilość pomyłek finansowych. Gwarantują też mniejszy stres podczas kontroli różnych urzędów. Jeśli dokładność zapisów połączymy z rzetelnym księgowym, któremu powierzymy wszystkie dokumenty finansowe, to dokumentacja firmy, zawsze będzie uporządkowana.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem https://primemotion.pl/.

Wspólność ustawowa majątkowa małżeńska – na czym to polega?

0
wspólność ustawowa majątkowa małżeńska

Jeśli chodzi o termin, jakim jest wspólność ustawowa majątkowa małżeńska, warto wiedzieć, iż dotyczy to ustroju majątkowego, w którego skład wchodzą takie elementy, jak:

 • wynagrodzenia za pracę oraz dochody z działalności gospodarczej małżonków,
 • dochody z majątku wspólnego, jak i osobistego każdego ze współmałżonków,
 • środki na rachunkach otwartych w banku, jak i osobistych rachunkach,
 • składki zewidencjonowane na subkontach, które są wskazane w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 roku.

Można śmiało powiedzieć, że wspólność ustawowa majątkowa małżeńska obejmuje praktycznie wszystkie dochody gospodarstwa domowego, jakie są osiągane w czasie trwania związku małżeńskiego, pod warunkiem że nie została sporządzona intercyza, np. w dniu zawarcia związku małżeńskiego. Wszelkie rzeczy nabyte, które są objęte terminem wspólność ustawowa majątkowa małżeńska, należą do obydwojga małżonków.

Wspólność ustawowa majątkowa małżeńska a ograniczenia

Warto zaznaczyć, że w ramach wspólności majątkowej małżonków istnieją pewne ograniczenia, gdyż konkretne osoby nie mogą rozporządzać udziałami, które w razie ustania związku małżeńskiego przypadałyby na poczet tej drugiej osoby. Oznacza to, że po zakończeniu związku małżeńskiego ze wspólnotą majątkową, konieczne jest sądowe ustalenie podziału majątku wraz z ustanowieniem rozdzielności majątkowej.

Adwokat – podział majątku Warszawa. Czy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Nie wiesz, czy jest Ci potrzebny adwokat? Podział majątku – Warszawa to częsty problem wielu byłych małżonków lub tych, których sprawa rozwodowa jest jeszcze w toku postępowania. Dobry adwokat podział majątku Warszawa zrealizuje tak szybko, jak tylko to możliwe, np. z użyciem mediacji oraz reprezentowaniem stron postępowania przed sobą, a także ewentualnie przed sądem. Zarządzanie majątkiem wspólnym po zakończeniu związku małżeńskiego byłoby dość skomplikowane, dlatego najczęściej wraz ze sprawą rozwodową toczy się jednocześnie postępowanie o podział majątku wraz z ustaleniem praw do konkretnych części majątku, np. nieruchomości lub pojazdów.

Aby jak najsprawniej dokonać podziału majątku, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego adwokata. W ten sposób zyskasz nie tylko doradztwo prawne, pomoc w zakresie mediacji, ale także reprezentanta własnych interesów przed sądem i stronami postępowania, co może być kluczowe do osiągnięcia porozumienia i pozytywnego zakończenia sprawy o podział wspólnego majątku.

Spedycja krajowa drobnicowa – co ją wyróżnia?

0
spedycja krajowa drobnicowa

Trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonującą gospodarkę i transport bez udziału, jaki w całym tym procesie ma spedycja krajowa drobnicowa. Skupia się na spedycji w obrębie jednego kraju, przez brak konieczności wnoszenia wysokich opłat celnych i dopełniania innych formalności, jest to transport dość łatwy do zorganizowania. Niemniej jednak taki transport musi być dobrze zaplanowany i przemyślany. Czym jest spedycja krajowa drobnicowa? Czas się dowiedzieć.

Spedycja krajowa drobnicowa. Co to jest drobnica?

W transporcie, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, często można spotkać się ze zleceniem, jakim jest spedycja krajowa drobnicowa. Drobnica to nic innego jak niewielkie przesyłki, najczęściej o nieregularnych kształtach. Zazwyczaj przewozi się je zbiorczo, w większych zestawieniach kontenerowych. Jak zatem odpowiednio ustalić cenę za przewóz tak niejednolitych rozmiarowo i wagowo towarów? Określa się ją na podstawie wagi całego ładunku, a drobnicę najczęściej transportuje się z inną… Raczej nie zdarzają się pojedyncze przewozy. To wszystko wiąże się z koniecznością robienia przeładunków podczas transportu. Bez tego działania paczki nie dotarłyby do właściwych portów i na czas. Drobnica to najczęściej towary, o które trzeba odpowiednio zabrać. Nie są tak odporne na uszkodzenia jak produkty przewożone transportem wielkogabarytowym. W związku z tym niezwykle istotne jest właściwe zabezpieczenie towarów przed podróżą. Do tego przydają się wytrzymałe pudełka lub skrzynie. Czy spedycja krajowa drobnicowa ma jakiekolwiek minusy? Próżno ich szukać, ale można zwrócić uwagę na to, że jest to metoda objęta pewnymi ograniczeniami. Nie można tym sposobem przewozić wyrobów farmaceutycznych, czy też broni.

Transport międzynarodowy – firmy godne zaufania

Aby wszystko przebiegało sprawie, trzeba postawić na dobry transport międzynarodowy – firmy prześcigają się w ofertach, dlatego należy pozostać czujnym przy wyborze, aby nie dać się oszukać. Wybieraj firmy, które cieszą się ugruntowaną pozycją i nieskazitelną opinią na rynku. Wówczas możesz mieć pewność, że transport, który zlecasz, zostanie zorganizowany i przeprowadzony na wysokim poziomie, z gwarancją bezpieczeństwa, którą po prostu musi mieć transport międzynarodowy. Firmy, którym warto zaufać, mają wieloletnie doświadczenie i są otwarte na kontakt z klientem (oferują wsparcie dedykowanego specjalisty) w celu ustalenia szczegółów tak, by usługa była korzystna dla obu stron.

Skuteczny sposób na zwiększenie sprzedaży w sklepie online czyli pozycjonowanie

0
Skuteczny sposób na zwiększenie sprzedaży w sklepie online czyli pozycjonowanie

Pozycjonowanie to jedna z najciekawszych propozycji dla właścicieli sklepów internetowych. W ten sposób inwestorzy zapewniają sobie większe szanse na zwiększenie sprzedaży w prowadzonym sklepie. Chodzi przede wszystkim o realizowanie działań optymalizacyjnych w samym sklepie online, ale też sprawdzanie i poprawianie linków prowadzących do danego sklepu.

Szklane meble – jak wybrać te najlepsze?

0
Szklane meble

Projektanci wnętrz mają ręce pełne pracy. W obecnych czasach możliwości aranżacyjne wzrastają z każdym rokiem. Kiedy kupujemy nowe mieszkanie albo planujemy odświeżyć nasze obecne cztery kąty, często pojawia się pytanie, jakie meble będą najlepsze. Oczywiście tworzywa sztuczne i drewno zawsze wchodzą w grę. Ale czy myśleliśmy, kiedyś o szklanych meblach? Jaka jest ich trwałość? Czy łatwo utrzymać je w czystości? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Szkło – mocne czy kruche?

Gdy myślimy o szkle, co przychodzi nam do głowy? Pewnie, często wyobrażamy je sobie jako kruchy, delikatny materiał, z którym trzeba się obchodzić, jak z jajkiem. Jednak, producenci szklanych mebli tacy jak: binglass.pl oferują meble, wykonane ze szkła hartowanego. Czym różni się ono od zwykłego szkła? Szkło hartowane jest bardziej odporne na uderzenia i wygięcia. Zalicza się je do szkła bezpiecznego, które jeśli się rozbije, nie będzie stanowić zagrożenia dla ludzi. Szkło hartowane po rozbiciu, rozpada się na małe, nieostre kawałki. Dzięki temu, na pewno nie grozi nam pokaleczenie. Szkło hartowane jest także, bardziej odporne na rysowanie, co przy meblach codziennego użytku, ma duże znaczenie. Nie wszystkie szklane meble są wykonane ze szkła hartowanego, dlatego warto wcześniej porozmawiać na ten temat z producentem.

Czyszczenie szklanych mebli

Szklane blaty, stoliki kawowe, stoły czy biurka wymagają regularnego czyszczenia. Na szkle szybko pojawiają się zabrudzenia, ale jeśli będziemy korzystać z podkładek, nie będzie to tak uciążliwe. Mycie szklanych powierzchni, na całe szczęście nie jest takie trudne. Wystarczy czysta szmatka albo papierowy ręcznik i płyn do mycia szyb. Kilka ruchów i mamy czysty stolik. Warto unikać płynów ze ścierającymi się drobinkami, dzięki czemu nasze szklane meble, będą cieszyły się dłuższą żywotnością.

Szeroki wybór kształtów i wielkości

Korzystanie z usług profesjonalnych producentów jak np. binglass.pl daje nam szerokie możliwości. Możemy zamówić meble jak regały, półki czy stoliki, które będą miały kształt i rozmiar dopasowany do naszego wymarzonego wnętrza. Szkło jest materiałem łatwym w obróbce, a fachowcy wiedzą jakie rady mogą się nam przydać przy tworzeniu projektu. Szkło to uniwersalny materiał, będzie pięknie komponował się z drewnianymi i metalowymi meblami. W małych pomieszczeniach szklane meble, mogą rozświetlić pokój i optycznie go powiększyć. Kolory jasne czy ciemne, nie mają znaczenia. Szkło będzie elegancko prezentować się w klasycznej cierni i uroczym różu. Najczęściej możemy spotkać się z szklanymi stolikami czy regałami w nowoczesnych pomieszczeniach. Jednak, szklane meble będą również pasować w pomieszczeniach glamour czy bardziej klasycznym salonie. Wystarczy wybrać odpowiedni model i umieścić go w miejscu, gdzie będzie zachwycał swoją lekkością i elegancją. Minimalistyczne i modernistyczne aranżacje, będą wiele zyskiwać, dzięki szklanym meblom. Może zależy nam na podkreśleniu drogocennych pamiątek albo niepowtarzalnym klimacie? W takim wypadku, zastanówmy się nad szklanymi meblami z oświetleniem. Pomieszczenie zyska, wtedy na niepowtarzalnym desingu.

Podsumowanie – czy warto wybrać szklane meble?

Oczywiście, że tak. Szklane meble są praktycznym, trwałym rozwiązaniem. Dodadzą naszemu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Nie będziemy musieli inwestować w drogie środki czystości ani godzinami ścierać najmniejszą plamę. Gdyby, nawet doszło do nieszczęśliwego wypadku i nasz ulubiony kawowy stolik uległby rozbiciu, nie będziemy musieli martwić się o bezpieczeństwo domowników czy gości. Korzystanie z usług sprawdzonych, wykwalifikowanych firm, do których można zaliczyć będzie gwarancją wysokiej jakości i trwałości szklanych mebli. Natomiast indywidulane projekty będą wykonane z największą precyzją. Końcowy efekt wizualny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem naszego salonu, biura, sypialni czy jadalni. Kiedy więc pojawi się okazja by zakupić szklane meble, wykorzystajmy ją irzekonajmy się, że było warto.

Opracowano przy współpracy z redakcją https://primemotion.pl.

Czy da się wygrać walkę z autyzmem?

0
Czy da się wygrać walkę z autyzmem

Wielu rodziców musi zmagać się z autyzmem u swojego dziecka. Czy jest możliwość podjęcia działań, które w jakikolwiek sposób zmniejszą cechy ze spektrum autyzmu?

Według większości specjalistów z zakresu rozwoju dziecięcego autyzmu nie należy zaliczać do choroby. Jest to raczej zespół cech, który definiowany jest jako autyzm. Skoro zatem nie jest to choroba, to jak twierdzi wielu – nie da się jej również wyleczyć. Diagnoza autyzmu u dziecka to dla rodziców prawdziwa tragedia. Autyzm u dziecka ma bezpośredni wpływ nie tylko na jego dorosłe życie. W opiekę nad nim przez całe dziesięciolecia zaangażowana będzie również najbliższa rodzina. Większość dzieci autystycznych nabiera pewnych umiejętności, które pozwalają im jakoś funkcjonować w społeczeństwie.

Jednak jest nadzieja. Specjaliści od dziesięcioleci podejmują mnóstwo działań mających na celu odkrycie przyczyn tego typu niedorozwojów. Okazuje się, że w ostatnich latach wielu rodziców bardzo pozytywnie wypowiada się o terapii wg tzw. metody krakowskiej. Podejście w terapii jest całkowicie nowe i polega ono na stymulacji mózgu dziecka w taki sposób, aby niejako zmusić je do rozwoju. Dziecko z pomocą rodziców oraz psychoterapeuty wykonuje mnóstwo najróżniejszych ćwiczeń, zabaw i gier, które stymulują określone obszary mózgu dziecka.

Metoda krakowska – na czym to polega?

Wiedza na temat etapów rozwoju dziecka jest obecnie bardzo duża. To właśnie dzięki temu możliwa jest diagnoza zaburzeń rozwoju. Specjaliści wiedzą jak dzieci powinny się zachowywać w kolejnych miesiącach życia. Dzieci autystyczne zazwyczaj unikają kontaktu z innymi – zarówno rówieśnikami jak i rodzicami. Wynika to z faktu, że po prostu w mózgu dziecka nie powstały nowe neurony, ani odpowiednie ścieżki neuronowe. Terapia ma na celu wytworzenie nowych połączeń między neuronami, co powoduje, że dziecko nabywa kolejnych całkowicie nowych umiejętności – tzw. funkcje poznawcze. Ważnym elementem metody krakowskiej jest między innymi nauka czytania. Dlaczego właśnie nauka czytania? Odkryto bowiem, że nauka czytania w bardzo wczesnym wieku ma ogromny wpływ na rozwój najróżniejszych funkcji intelektualnych. A ponieważ dzieci z niedorozwojem mają problem z kontaktem z otoczeniem, czytanie staje się pierwszym krokiem do komunikacji. Odkryto, że podczas nauki czytania według metody krakowskiej znakomicie aktywizują się obie półkule mózgu.

Metoda krakowska – kiedy zacząć?

Na pomoc w rozwoju dziecka nigdy nie jest za późno – i co bardzo istotne, również nigdy nie jest za wcześnie. Obecnie wiadome jest, że mózg ludzki jest najbardziej plastyczny w pierwszych 3 latach życia. I to właśnie w tym okresie najlepiej jest rozpocząć terapię. Co bardzo ciekawe, terapia ta znakomicie sprawdza się również w pracy ze zdrowymi dziećmi, których rodzice pragną, aby dobrze się rozwijały. Jak możemy przeczytać w serwisie juniora.pl, metoda krakowska znakomicie się sprawdza we wszystkich rodzajach zaburzeń rozwoju, także w przypadku dysleksji oraz dysgrafii.

Terapia autyzmu – Metoda Krakowska

0
Terapia autyzmu - Metoda Krakowska

Szukasz informacji na temat metod stosowanych w terapii dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem? Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy temat metody Krakowskiej.

Szacuje się, że w Polsce u co setnego dziecka diagnozowany jest autyzm. Niestety pomimo prowadzenia najróżniejszych badań z zakresu niedorozwoju dziecięcego w ostatnich dziesięcioleciach nastąpił spory wzrost tego typu zaburzeń. Nie trudno się domyśleć, jak okropną informacją dla rodziców jest ta, o stwierdzeniu autyzmu u ich dziecka. Jest to dla nich ogromna próba, autyzm u dziecka oznacza najprawdopodobniej ogromne zmiany w ich codziennym życiu. Jeśli szukasz informacji na temat autyzmu, to zapewne zainteresuje cię nowe podejście do tego typu zaburzeń reprezentowane przez specjalistów od tzw. Metody Krakowskiej®.

Metoda Krakowska®, a autyzm

Autyzm sprawia, że dziecko się izoluje. Nie uśmiecha się do rówieśników, rodziców czy opiekuna. Dziecko nie lubi kontaktów z innymi, nie lubi nawet przytulania rodziców. Widząc tego typu objawy, rodzice powinni podjąć zdecydowane działania – możliwie na jak najwcześniejszym etapie życia dziecka. Dlaczego jest to ważne? Otóż według niektórych specjalistów autyzm niekoniecznie musi być nieodwołalnym wyrokiem. Niestety do niedawna pokutował pogląd, że autyzm to nie choroba, autyzmu się nie leczy, z autyzmu się nie wychodzi. Liczne terapie dzieci autystycznych sprowadzały się do przystosowania go do życia w społeczeństwie. Uważano, że neurologiczne zmiany w mózgu dziecka są nieodwracalne. Obecnie jednak coraz więcej terapeutów jest zdania, że przez odpowiednią stymulację mózgu dziecka, można niejako wymusić jego rozwój we wszystkich niezbędnych obszarach. Tak właśnie powstała Metoda Krakowska® – na podstawie wieloletnich badań ustalono, że mózg dzieci niedorozwinięty neurologicznie można w różny sposób stymulować i rozwijać wszystkie niezbędne funkcje poznawcze. Specjaliści są zdania, że autyzm faktycznie można wyleczyć. Niestety można spotkać mnóstwo profesjonalnych terapeutów, którzy podważają sukcesy tej terapii. Przecież zawsze, gdy dziecko autystyczne pod wpływem terapii dokona postępów, można powiedzieć coś w stylu: “w takim razie dziecko nie miało autyzmu, albo diagnoza była błędna”. Na szczęście każdy kolejny rok przynosi ze sobą kolejne przykłady dzieci, u których szczęśliwi rodzice zauważają faktyczne pozytywne zmiany. Takich osób jest zbyt dużo, by lekceważyć wyniki terapii.

Mózg człowieka jest fascynującym narządem, o którym nadal niewiele wiemy. Niesamowite jest to, że jest on neuroplastyczny, co znaczy, że możemy go kształtować, mieć wpływ na jego rozwój. Rodzice, opiekunowie oraz terapeuci mogą mieć wpływ na mózg dziecka poprzez stymulację tych obszarów mózgu, które odpowiadają za wszystkie funkcje poznawcze. W Metodzie Krakowskiej dokonuje się to w dokładnie takiej kolejności jak następuje ich rozwój u zdrowych dzieci. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że aby terapia przyniosła pożądane rezultaty należy podjąć działania jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed trzecim rokiem życia dziecka. A zatem tego czasu jest naprawdę niewiele, jeśli zatem zauważasz u swojego dziecka niepokojące symptomy – nie czekaj. Jak najszybciej postaraj się o diagnozę. Dobrym podejściem jest skorzystanie z prywatnej specjalistycznej placówki, żeby nie tracić czasu – każdy dzień jest w tej sytuacji niezwykle cenny.

Metoda Krakowska® u zdrowych dzieci

Popularność Metody Krakowskiej® wzrasta również z uwagi na fakt, że z powodzeniem może być ona stosowana u zdrowych dzieci. Stymulowanie funkcji poznawczych mózgu dziecka przyczynia się do jego lepszego, płynnego i stabilnego rozwoju. To właśnie dlatego pomoce do pracy wg Metody Krakowskiej® bardzo często są zamawiane przez różnego typu placówki oświatowe, a w szczególności przedszkola. Niewątpliwie każdy dodatkowy czas poświęcony dziecku sprzyja jego rozwojowi.

Artykuł opracowany przy współpracy z księgarnią internetową Juniora.pl. Serwis specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych pomocy dydaktycznych niezbędnych w terapii według Metody Krakowskiej. Oferta sklepu obejmuje również wyposażenie dydaktyczne dla przedszkoli oraz szkół.

ZOBACZ TEŻ

Inwestuj w 2023 roku – budowa nieruchomości biurowych

Sposobów na inwestycje w obecnym klimacie gospodarczym jest niezwykle dużo, jednak nie wszystkie one są w stanie przynieść osobie zainteresowanej tak wysoki zwrot z...